Są nowe, tańsze gogle do mieszanej rzeczywistości

Headsety HP i Acera dla platformy Windows Mixed Reality.

Zestaw do mixed reality Acera

Zestaw do mixed reality Acera

Podczas konferencji Build Microsoft przedstawił m.in. nowe headsety dla platformy Windows Mixed Reality, czyli projektu gromadzącego zarówno aplikacje, tworzone z myślą o rozszerzonej, jak i wirtualnej rzeczywistości. Topowym urządzeniem dla tej platformy są gogle HoloLens, ale dzięki współpracy z innymi partnerami na rynku pojawią się wkrótce także urządzenia zewnętrznych producentów. Ponieważ HoloLens są bardzo drogie, kosztują 3000 dolarów, pojawienie się tańszych rozwiązań pomoże w upowszechnieniu tej platformy.

Headset HP
Headset HP

Pierwszymi headsetami partnerów Microsoftu, które obsłużą Windows Mixed Reality będą gogle HP i Acera. Oba zestawy pod względem specyfikacji są bardzo podobne. Zostały wyposażone w dwa wyświetlacze LCD o rozdzielczości 1440 x 1440 pikseli o 95-stopniowym polu widzenia Oferują odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz, system audio oraz dwie kamery. HP ma ponadto regulowaną opaskę na głowę i dodatkowy kabel. Gogle zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić użytkownikowi poruszanie się w wirtualnym otoczeniu bez konieczności rozstawiania dodatkowych kamer. Wszystkie sensory wbudowane są bezpośrednio w gogle. Przed użyciem wystarczy podpiąć je do komputera z systemem Windows 10.

Amerykanie i Kanadyjczycy mogą już zamawiać gogle w przedsprzedaży w cenie 299 dolarów za headset Acera i 329 dolarów za sprzęt HP. Jest też rozszerzony wariant zestawu Acera z nowymi kontrolerami Microsoftu, przypominającymi Oculus Touch. Wyposażono je w spusty, analogową gałkę pod kciuk, touchpad oraz sensory, dzięki którym system ma bardzo dokładnie rozpoznawać położenie kontrolera w przestrzeni. Cena takiego zestawu wynosi 399 dolarów.