Ekran Samsunga będzie można rozciągać

Chodzi o ponad 9'' wyświetlacz, który koreański koncern ma pokazać w najbliższych dniach. To na razie wczesny etap opracowywania tej technologii. Nieprędko podobne podzespoły trafią na rynek. Swój prototyp Samsung chce zademonstrować w tym tygodniu na targach SID 2017 (Society for Information Display) w Los Angeles.
Rozciągliwy wyświetlacz Samsunga (fot. Engadget)

Rozciągliwy wyświetlacz Samsunga (fot. Engadget)

Zagięte ekrany smartfonów czy zakrzywione telewizory to dziś już standard. Następnym etapem mają być rozciągliwe panele OLED. Koreańczykom udało się stworzyć 9,1” ekran, który może rozciągać się aż do 12 mm i to nie tylko w jednym kierunku. Wyświetlacz stanie się wklęsły lub wypukły, a następnie wróci do płaskiej formy bez śladu odkształceń.

Czy tak właśnie będą wyglądać ekrany przyszłości? (fot. Engadget)

Ekrany przyszłości? (fot. Engadget)

Technologia, którą wam opisujemy, jest jeszcze młoda i nie wiadomo kiedy trafi do powszechnego użytku. Samsung przekonuje, że potencjał jest duży – takie ekrany można wykorzystać w produkcji ubieralnych gadżetów, np. smartwatchy, wyświetlaczy samochodowych czy urządzeń do nawigacji w terenie.

To nie jedyna nowość, z którą koreańska firma przyjechała na SID 2017. Mamy zobaczyć także 1,96” ekran LCD o rozdzielczości 4K i oszałamiającej gęstości pikseli na cal – 2250 ppi. Wyświetlacz mógłby mieć zastosowanie w goglach VR, eliminując tzw. efekt siatki, czyli widoczne puste miejsca między pikselami.

Co ciekawe, choć Samsung zrezygnował w ubiegłym roku z produkcji telewizorów 3D, okazuje się, że nie zamierza porzucić do końca tej kategorii. Na targach w Los Angeles ma zademonstrować 5,09” ekran, który pozwala na odbiór trójwymiarowego obrazu stereoskopowego bez potrzeby zakładania okularów czy gogli.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.