Airbnb eliminuje oszustów

Popularny serwis kupił startup, którego aplikacja przeszukuje nawet mroczne zakątki internetu.

Airbnb kojarzy ludzi szukających mieszkania z tymi, którzy go potrzebują. Opiera się przy tym na systemie ocen i rekomendacji. Istotą transakcji jest wzajemne zaufanie. Jednak, jak to w życiu bywa, wśród ludzi zdarzają się tacy, którzy zaufania nadużywają. Właściciele mieszkań koloryzują na zdjęciach, najmujący zaś często potrafią doprowadzić mieszkanie do ruiny, a właściciela do rozpaczy. Nowa inwestycja już na starcie pozwoli eliminować takie przypadki.

Airbnb kupując Trooly pozyskało technologię, która pozwala w ciągu 30 sek. sprawdzić wiarygodność użytkownika serwisu. Dane są przetwarzane przez 30 modeli wygenerowanych za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Aplikacja Trooly zbiera dane z publicznej sieci, mediów społecznościowych i własnych zasobów. Firma zagląda również do tzw. „dark web”, czyli w te zakątki internetu, gdzie szyfrowanie danych zapewnia użytkownikowi anonimowość. Firma do analizy danych między innymi z sieci Tor, używa algorytmów bazujących na prawdopodobieństwie, przypisując profil użytkownika do osób korzystających z anonimowych sieci. Wyniki analizy są łączone, a następnie na ich podstawie wystawiana jest ocena, dzięki której administratorzy Airbnb mogą wykrywać potencjalnych oszustów. Airbnb co prawda korzysta z rozwiązań Trooly od 2015 roku, ale po jego wchłonięciu i przejęciu praw autorskich, będzie mogło zintegrować algorytmy ze swoimi systemami.

Właściciel zapomniał wspomnieć, że mieszkanie jest przy głównej ulicy obok hotelu? Airbnb zadba, by więcej tego nie zrobił (fot. Cdani/Wikipedia)

Korporacje coraz częściej śledzą swoich użytkowników. Ich działania przypominają rozwiązania z filmu „Raport mniejszości” Stevena Spielberga. Policja wiedziała w nim o popełnieniu przestępstwa jeszcze, nim sprawca wziął broń do ręki. Jak widać, na przeszkodzie nie stoi już nawet anonimowość zapewniana przez specjalne programy. Wielki Brat i tak nas zobaczy w Big Data. | CHIP