Tabela procesorów AMD Ryzen

AMD Ryzen Pro – nowe układy Zen

Ofensywa AMD trwa. Firma zapowiada procesory Ryzen Pro. Tym razem będą to podzespoły, przeznaczone do komputerów, wykorzystywanych w profesjonalnych zadaniach wielowątkowych.

Najszybsze dwa to układy AMD Ryzen 7 Pro 1700X oraz AMD Ryzen 7 Pro 1700. Oba procesory to modele 8-rdzeniowe i 16-wątkowe. Taktowanie boost/bazowe wynosi odpowiednio 3,8/3,4 GHz w modelu Pro 1700X oraz 3,7/3,0 GHz w układzie Pro 1700. W skład serii profesjonalnych procesorów AMD Ryzen Pro wchodzą jeszcze: 6-rdzeniowy i 12-wątkowy AMD Ryzen 5 Pro 1600 oraz trzy 4-rdzeniowce: AMD Ryzen 5 Pro 1500, Ryzen 3 Pro 1300 oraz Ryzen 3 Pro 1200. Pierwszy z 4-rdzeniowych układów oferuje 8-wątkowy cykl pracy, pozostałe pracują z 4 wątkami w cyklu zegara.
Wszystkie układy z zapowiadanej serii AMD Ryzen Pro to procesory wykonane zgodnie z najnowszą architekturą, zwaną przed producenta – Zen – w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Nowe podzespoły przydadzą się w wykonywaniu zadań wielowątkowych, czyli spotykanych najczęściej w profesjonalnym oprogramowaniu np. do obróbki wideo, przetwarzania multimediów, CAD/CAM/CAE, obliczeń inżynierskich i transkodowania danych.

Opis bezpieczeństwa układów AMD Ryzen
Szyfrowanie danych, zabezpieczenie rozruchu i wiele innych technik ochrony danych wbudowano już na poziomie układu scalonego (fot. AMD)

AMD podkreśla, że układy Ryzen Pro mają zapewniać dobrą ochronę przetwarzanych danych. Wszystkie procesory z serii Ryzen Pro sprzętowo obsługują różne rozwiązania ochronne i kryptograficzne, takie jak m.in. TPM/fTPM (Trusted Platform Module/firmware Trusted Platform Module), algorytm szyfrowania AES czy Secure Boot (bezpieczny rozruch komputera).
Pierwsze systemy biznesowe z wbudowanymi procesorami z tej serii mają pojawić się w drugiej połowie roku. Mobilne wersje i wyposażone w nie laptopy mają być dostępne w pierwszej połowie 2018. O ile na nowe układy do zastosowań biznesowych musimy jeszcze poczekać, o tyle najszybszy desktopowy układ AMD do zwykłych zastosowań Ryzen 7 1800X już jest w sprzedaży. | CHIP

Źródło: AMD
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.