To może być koniec popularnej sieci P2P

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości osuszy The Pirate Bay.

Antypiracka grupa Stichting Brein osiem lat temu złożyła w holenderskim sądzie pozew przeciwko dostawcom internetu, firmom Liberty Blobal’s Ziggo i XS4ALL. Cel pozwu był jeden: doprowadzić do tego, by operatorzy zablokowali nr IP  i domeny serwisu The Pirate Bay. Sprawa ostatecznie trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że zezwalanie użytkownikom na udostępnianie dzieł chronionych prawem autorskim oraz zarządzanie nimi w platformie internetowej takiej jak The Pirate Bay, może być uznane za naruszenie praw autorskich.

Nawet, jeśli wspomniane dzieła są umieszczane przez użytkowników platformy, to i tak jej operatorzy odgrywają zasadniczą rolę w ich udostępnianiu – czytamy w orzeczeniu Trybunału. Operatorzy platformy indeksują pliki torrentów, dzięki czemu mogą one być w łatwy sposób zlokalizowane i pobrane przez użytkowników. Sędziowie zwrócili również uwagę na fakt, że administratorzy umieszczają linki do plików w określonych kategoriach i usuwają uszkodzone lub przestarzałe ich wersje z serwisu.

the pirate bay
The Pirate Bay to serwis wymiany plików peer-to-peer (fot. Fleshgrinder/Wikipedia)

Wyrok może spowodować, że operatorzy sieci w całej Europie zaczną blokować dostęp do The Pirate Bay. Serwis został założony w Szwecji, w 2003 r. Od tego czasu jego właściciele byli już wielokrotnie pozywani. W 2009 r. czterech administratorów serwisu zostało skazanych na kary pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 46 mln szwedzkich koron za ułatwianie naruszania praw autorskich . W kilku przypadkach szwedzkie sądy nakazywały odłączenie serwisu od sieci, jednak bezskutecznie, ponieważ pojawiał się pod innymi nazwami domen.