OnePlus oszukuje w benchmarkach

Nowy chiński smartfon, po rozpoznaniu uruchomionego benchmarku, automatycznie wyłącza zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ponieważ test nie trwa długo, telefon nie ucierpi z powodu wysokiej temperatury. Nie tylko OnePlus korzysta z tej metody.
Kolor pomarańczowy: praca procesora w normalnych warunkach, kolor czerwony: sztuczne wymuszenie najwyższej częstotliwości działania, po rozpoznaniu benchmarku (fot. XDA Developers)

Trik zauważyli specjaliści z XDA Developers. OnePlus 5 po wykryciu narzędzia testującego (np. AnTuTu, Androbench, Geekbench 4, GXFBench) blokuje jeden z klastrów swojego chipsetu Snapdragon 835 na najwyższej częstotliwości z możliwych: 1,9 GHz. Nie chodzi tu o sztuczne podkręcanie procesora, a jedynie o manipulację oprogramowaniem, wyłączającym w tej sytuacji system, który zapobiega przegrzaniu smartfonu. W normalnym trybie pracy klaster działa z maksymalną częstotliwością tylko przez 1/4 czasu.

To w zupełności wystarcza, żeby wynik testu był wyższy o średnio 300 punktów i pozwolił pokonać rywali, wyposażonych w taki sam procesor. Specjaliści z XDA Developers zdemaskowali proceder, zmieniając nazwy zainstalowanych benchmarków i przeprowadzając ponowne pomiary.

Jak tłumaczy sytuację prezes firmy OnePlus, Carl Pei?

Chcieliśmy, żeby, podczas uruchamiania benchmarku, telefon działał tak samo, jak podczas korzystania z wymagających aplikacji, np. gier 3D. W ten sam sposób procesor działa na pełnym obciążeniu podczas uruchamiania aplikacji, aby proces przebiegał płynniej. Gdy użytkownicy włączają testy porównawcze, naszym zdaniem, chcą zobaczyć pełny potencjał urządzenia. Dlatego odblokowaliśmy ten tryb pracy – argumentuje na forum Reddit szef chińskiego przedsiębiorstwa.

To nie pierwszy przypadek, kiedy OnePlus pomaga zabłysnąć swoim flagowcom w benchmarkach. Podobna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do modelu OnePlus 3. Z takich praktyk korzystał też Samsung w 2013 roku przy okazji premiery Galaxy S4. Zarzuty o manipulowanie wynikami testów Galaxy Note 3 Koreańczykom stawiała Ars Technica. Dziennikarze zorientowali się, że urządzenie w benchmarkach podnosi swoją wydajność o 20%. Niestety – czasy, w których benchmarki były najbardziej wiarygodną formą sprawdzenia osiągów smartfonu chyba minęły. | CHIP

0
Źródło: PhoneArena
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.