centrum danych

Sprzęt do „kopania” bitcoinów od Nvidii i AMD

Chodzi o mocne procesory graficzne GeForce i Radeon. Nvidia i AMD planują wypuszczenie na rynek odświeżonych wersji tych układów. Karty mają być przystosowane do "wydobywania" bitcoinów. I właściwie tylko do tego. Szczegóły sprawdził Jacek Tomczyk.

Chodzi o mocne procesory graficzne GeForce i Radeon. Nvidia i AMD planują wypuszczenie na rynek odświeżonych wersji tych układów. Karty mają być przystosowane do „wydobywania” bitcoinów. I właściwie tylko do tego. Szczegóły sprawdził Jacek Tomczyk.

serwerownia
‚Koparki’ będą sprzedawane w specjalnych zestawach (fot. Crypto News)

Wygląda na to, że producenci sprzętu komputerowego postanowili wykorzystać, trwającą właśnie bitcoinową gorączkę. Jak już pisaliśmy, cena Bitcoina od początku roku rośnie. Podobnie jak za czasów poszukiwaczy złota, wokół zjawiska rozwija się intratny biznes. Serwis Hexus podaje, że Nvidia i AMD zamierzają wprowadzić do sprzedaży specjalne wersje swoich gamingowych kart. To procesory, które już wcześniej były na rynku, ale teraz firmy opracowują ich nowe wersje.

W „kopaniu” kryptowaluty mają pomóc zainteresowanym modele Nvidia GeForce GTX 1060-100 i AMD Radeon 400 Polaris. Bardzo mocne procesory graficzne, przeznaczone do tej pory do gier, teraz trafią do zestawów, obliczających kryptowaluty. Ze względu na przeróbki raczej nie będą nadawały się do innych zastosowań. Karty graficzne klienci dostaną w specjalnych obudowach, zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Producenci usuną z nich zbędne porty i podzespoły, które mogłyby marnować moc.

Szef laboratorium testowego w CHIP-e Jarosław Cichoszewski ocenia, że to dobry pomysł, choć nie pozbawiony mankamentów:
– Te modele nie mogą pracować jako zwykłe karty graficzne. W konsekwencji, gdy zechcemy zrezygnować z „kopania” kryptowaluty, da się takie takie karty odsprzedać jedynie innym kopiącym, co znacznie zawęża grono potencjalnych kupców. Z drugiej strony, karty powinny mieć lepszą wydajność, a ze względu na brak wyjść wideo, być tańsze. Jeśli to się potwierdzi, rynek podobnych podzespołów może być spory. Rozważymy wtedy w CHIP-ie stworzenie osobnego rankingu dla takich urządzeń – zapowiada Cichoszewski.

Specyfikacja „koparki” do bitcoinów na bazie karty Nvidii:

8 GPU GP 106-100

procesor Intel Celeron Mobile

4 GB DDR3

dysk SSD 64 GB

9 wentylatorów

zasilacz o mocy 1600 W.

karta graficzna
Nvidia i AMD przystosują gamingowe karty graficzne do obliczania kryptowalut (fot. CORP agency)

Internetowy bitcoin opiera się na zdecentralizowanej sieci P2P. Sama waluta nie ma emitenta w postaci banku centralnego, zatem nikt nie reguluje kursu. Twórca sieci, ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, zaprogramował ją tak, aby prawdopodobieństwo „wydobycia” bitcoinów było coraz mniejsze, a co za tym idzie, żeby cena waluty stale rosła. Wszystko opiera się na matematyce i problemie tzw. faktoryzacji, czyli rozkładzie liczb pierwszych. Nie radzą sobie z nią współczesne komputery i jest wykorzystywana w algorytmach szyfrowania danych. Użytkownik, który za pomocą bardzo silnej maszyny wykona zaawansowane obliczenia w ramach sieci zbudowanej przez Nakamoto, zarabia w ten sposób kryptowalutę.

Zagrożeniem, zarówno dla podpisów cyfrowych jak i dla algorytmu, stojącego za bitcoinem, jest powstanie maszyn, które w szybki sposób będą przeprowadzały rozkład liczb pierwszych. Według naukowców, doskonale do tego nadają się komputery kwantowe, nad którymi trwają prace badawcze.
Tu przeczytacie o kolejnych 3 firmach, które pracują nad kartami graficznymi do „wydobywania” kryptowaluty. To ASUS, MSI i Colorful. | CHIP

0
Źródło: Hexus
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.