księżyc

Życiodajny księżyc Saturna

Specjalistów z NASA zainteresował Enceladus. Naturalny satelita, krążący wokół szóstej planty Układu Słoneczego, jest pokryty lodem. Badacze podejrzewają, że pod tą skorupą może dochodzić do reakcji chemicznych. Wyniki badań przeprowadzonych przez kosmiczną misję Cassini-Huygens potwierdzają, że księżyc Saturna stworzył warunki, sprzyjające powstawaniu życia. Swoje wnioski opisali w magazynie "Science".

Naukowcy ustalili, że lód na księżycu Saturna zawiera cząsteczki wodoru i dwutlenku węgla. To pośredni dowód na procesy chemiczne, jakie mogą zachodzić na Enceladusie. Pod zamarzniętą powłoką ma istnieć ocean, którego woda wchodzi w reakcje ze skałami z księżycowego jądra. Dalej powstaje wodór, wykorzystywany przez bakterie beztlenowe do produkcji dwutlenku węgla, a w konsekwencji też energii. W podobny sposób rzecz dzieje się na Ziemi, dlatego uczeni uznali, że Enceladus może mieć warunki zbliżone do tych na naszej planecie.

Enceladus to niewielki satelita Saturna o średnicy siedmiokrotnie mniejszej od ziemskiego Księżyca i zaledwie dwukrotnie większy obszarem od Polski. Jego orbita sąsiaduje z orbitą dwukrotnie większego Dione, wywołującego rezonans orbitalny, w wyniku którego podnosi się temperatura. Pod skutą lodem powierzchnią Enceladusa istnieje słonowodny ocean. Otaczająca go skorupa tylko miejscami przybiera urozmaicone kształty, dzięki kriowulkanicznym erupcjom, widocznym z kosmosu, w postaci pięknych pióropuszy lśniącej materii. Jednak w większości gładka i czysta powierzchnia lodu działa jak lustro, niemal w całości odbijające promienie światła.

księżyc
Przekrój Enceladusa (fot. NASA)

Pokrywający się z orbitą Enceladusa, Pierścień E Saturna, drugi od zewnątrz i wielokrotnie szerszy od wszystkich pierścieni, stworzony jest właśnie z erupcji, wyrzucających strumienie materiału kriogenicznego, sięgające setek kilometrów w głąb przestrzeni kosmicznej. Najaktywniejsze obszary znajdujące się na południu przyczyniają się do powstawania charakterystycznych kosmyków w strukturze pierścienia. To właśnie przez te regiony przeleciała sonda Cassini-Huygens, pobierając próbki, w których wykryto wodór molekularny. Według jednej z teorii, pierwiastek odegrał kluczową rolę jako wczesne źródło ziemskiego życia. Dlatego badacze wiążą z tymi ustaleniami duże nadzieje.

0
Źródło: NASA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.