USB 3.2 ma przyśpieszyć przesyłanie danych.

20 Gbit/s przez USB 3.2 – za 2 lata

Fot. denvit
USB 3.0 Promoter Group opublikowała dane standardu USB 3.2. W przyszłym roku Intel ma udostępnić producentom specyfikację własnego, jeszcze szybszego protokołu przesyłu danych, używanego w kablach i portach Thunderbolt 3.

Producenci USB ogłosili specyfikację wersji 3.2 standardu Universal Serial Bus (Uniwersalnej Magistrali Szeregowej). Najbardziej istotnym punktem jest zwiększenie przepustowości już istniejących złącz i kabli USB-C. Dzięki wieloliniowemu przesyłaniu danych, USB 3.2 ma zapewnić transfer, sięgający 20 Gbit/s. Co ważne, starsze kable USB typu C będą wciąż współpracowały z nowymi portami (tzw. kompatybilność wsteczna).

Złącza Thunderbolt w przyszłości mogą zastąpić USB (fot. Apple)

Na wprowadzenie standardu 3.2 jednak będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej do 2019 roku, kiedy producenci sprzedadzą już wyprodukowane porty. Wolne przesyłanie danych od dawna jest bolączką komputerów PC. Konkurent USB-C to złącze Thunderbolt, stworzone 8 lat temu wspólnie przez Intel i Apple. Jest wykorzystywane głownie w urządzeniach tej drugiej firmy oraz w niektórych laptopach innych marek. W przyszłym roku Intel ma udostępnić producentom podzespołów specyfikację swojego protokołu za jednorazową opłatę.

Wbudowane chipy Gennum GN2033 stoją za szybkością złącz Thunderbolt (fot. ifixit.com)

Standard Intela ma cechy, o których użytkownicy USB będą mogli jeszcze długo tylko pomarzyć. Thunderbolt 3 przesyła dane z prędkością do 40 Gbit/s, zapewniając łączną komunikację w obie strony. W ten sposób skopiowanie na dysk dwugodzinnego filmu w dobrej jakości zajmuje kilkanaście sekund. Kabel Thunderbolt może obsługiwać kilka urządzeń jednocześnie.

Prawdopodobnie w przyszłości złącza Thunderbolt zastąpią USB, ale na przeszkodzie stoi na razie cena. Urządzenia z Thunderboltem korzystają ze specjalnego chipa, obsługującego przesył danych – z tego powodu złącza nie pasują do standardowych wejść USB-C. Intel zapowiedział jednak, że chce wprowadzić do swoich procesorów obsługę Thunderboltów. To miałoby szansę przyśpieszyć wyparcie z rynku technologii USB-C. Pomogłoby też gigantowi w odparciu ofensywy AMD, które w tym roku mocno wróciło do rywalizacji na procesorowym rynku. | CHIP

0
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.