Radeon RX Vega logo
Radeon RX Vega

AMD detronizuje GeForce GTX 1080

Najświeższe dane pomiarów pokazują przewagę AMD Radeon RX Vega nad NVIDIA GeForce GTX 1080.

Wyniki 3DMark 11
Karta AMD, której wyniki pojawiły się w bazie 3DMark 11 to jeszcze próbka inżynieryjna, dlatego chip nie został poprawnie rozpoznany (fot. 3DMark)

Zaprezentowana w maju karta AMD Radeon Vega Frontier Edition dla wielu graczy okazała się stosunkowo rozczarowująca pod względem wydajności w grach, ale należy pamiętać, że Frontier Edition to produkt przeznaczony do profesjonalnych zastosowań. AMD nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w kwestii rozwiązań za graczy, czego dowodem są najnowsze wyniki testów kart AMD Radeon RX Vega, które przeznaczone są właśnie na rynek konsumencki.

Najlepsze jak dotąd wyniki testów kart AMD Radeon RX Vega to rezultaty pomiarów układu (próbka inżynierska) identyfikującego się jako 687F:C1. Model ten wyposażony jest w 8 GB pamięci HBM2 taktowanej zegarem 945 MHz, natomiast sam chip GPU testowanego egzemplarza taktowany jest zegarem 1630 MHz. Uzyskany wynik „Graphics Score” w programie 3DMark 11 to 31 873 punkty, co plasuje jednostkę AMD nieco lepiej niż NVIDIA GeForce GTX 1080, niestety to wciąż poniżej osiągów karty NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti, która uzyskała rezultat 38 389 punktów (Graphics Score) w 3DMark 11.

Pamiętajmy, że na wyniki jakichkolwiek testów wydajnościowych należy patrzeć całościowo – ważna jest nie tylko sama karta, ale także pozostałe komponenty, z jakimi testowany GPU współpracuje podczas testów. Podany wyżej najlepszy rezultat karty AMD Radeon RX Vega udało się uzyskać na komputerze z procesorem Intel Core i7-6700K. Gdy komputer z kartą AMD Radeon RX Vega pracował pod kontrolą procesorów Ryzen, wyniki były nieco słabsze. Najlepszy rezultat Radeona RX Vega na komputerze z Ryzenem (dokładniej układem AMD Ryzen 7 1800X) to 30681 punktów (Graphics Score) – jest to wynik wciąż minimalnie lepszy od karty NVIDIA GeForce GTX 1080 Gaming X. | CHIP