Windows 10 nie dla wszystkich? (fot. TheVerge)

Kłopot z aktualizacją Windows 10

Dotyczy 3-4 letnich komputerów z procesorami Intel Atom.

Z perspektywy części użytkowników starszych urządzeń problem pojawił się już podczas ostatniego, marcowego Creators Update. Najbliższa aktualizacja wyjdzie wczesną jesienią. Jej brak dla niektórych komputerów oznacza m.in. zmniejszony poziom bezpieczeństwa oraz brak nowych funkcjonalności, wprowadzanych wraz z update’m systemu. Posiadacze komputerów, laptopów i tabletów z intelowskimi Atomami Z2760, Z2520, Z2560 i Z2580 nie otrzymają uaktualnienia.

Starając się pobrać najnowszy Creators Update, właściciele urządzeń ze wspomnianymi procesorami zobaczyli komunikat: Windows 10 nie jest już wspierany na tym komputerze. Odinstaluj aplikację, ponieważ nie jest kompatybilna z Windows 10. …Rzecz w tym, że nie ma żadnej aplikacji do odinstalowania.

Oczywiście wywołało to burzę wśród użytkowników. Ich irytacja jest zrozumiała, bo jeszcze niedawno byli zachęcani do przejścia z Windows 7, 8 lub 8.1 na 10 wersję systemu, który nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi, okazuje się rezygnować z aktualizacji dla ich urządzeń.

Problemem dotyczy m.in. polskiego Modecoma FreeTab 7001 (fot. Modecom)

Acer, jeden z producentów, którego urządzenia są w „wykluczonej” grupie, podał na własnej stronie wsparcia technicznego: Microsoft pracuje z nami nad dostarczeniem kompatybilnych sterowników, by usunąć problem. Jeśli używasz Creators Update, ikony i tekst mogą nie wyświetlać się lub pojawiać w postaci pasków albo bloków. Jeżeli zainstalowałeś Creators Update na swoim urządzeniu i napotkałeś problemy, użyj opcji recovery Windows 10, by przywrócić wcześniejszą wersję systemu.

Urządzenia, o których mowa, nie są jednak wcale takie stare. Wychodziły głównie w 2013 i 2014 roku, czyli zaledwie 3, 4 lata temu. I już tracą dostęp do najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego. | CHIP