Lenovo: daystAR, CAVA – nowe, śmiałe projekty

Fot. Engadget
Lenovo pokazało okulary daystAR, inteligentny projektor oraz asystenta CAVA. Jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy poszczególne produkty trafią do sprzedaży.

DaystAR, CAVA i nowe aplikacje, to koncepty zaprezentowane przez Lenovo na konferencji Tech World. Niekoniecznie muszą one wejść w życie, ale wyznaczają kierunki rozwoju. W tym roku dało się zauważyć tegoroczne trendy, które są obecne u praktycznie wszystkich producentów elektroniki. Sztuczna inteligencja oraz rozszerzona rzeczywistość to technologie, z których Lenovo chce korzystać w swoich nowych produktach.

Okulary Lenovo DaystAR do rozszerzonej rzeczywistości (AR)
Lenovo DaystAR to samodzielne okulary do rozszerzonej rzeczywistości (fot. Engadget)

DaystAR to autonomiczne okulary do rozszerzonej rzeczywistości, które zapewniają widzenie pod kątem 40 stopni. Zestaw ma pracować bez potrzeby podłączania do komputera ani smartfonu. Firma liczy na rozwój technologii przez programistów z całego świata dzięki platformie AR Lenovo.

Inteligentny asystent CAVA firmy Lenovo
Inteligentny asystent CAVA ma powalczyć z Siri i Aleksą (fot. Lenovo)

Chińska firma chce również stworzyć własnego asystenta sztucznej inteligencji CAVA. Wirtualny pomocnik ma rozpoznawać twarz i rozmawiać w inteligentny sposób wykorzystując w tym celu przetwarzanie języka naturalnego. Okaże się, czy CAVA będzie bardziej inteligentna niż Siri Apple, bądź Alexa Amazonu. Miejmy nadzieję, że panie się nie pokłócą będąc w jednym pokoju.

Inteligentny projektor SmartCast+ firmy Lenovo
Inteligentny projektor z funkcją rozszerzonej rzeczywistości (fot. Engadget)

Ciekawym konceptem jest również inteligentny projektor SmartCast+, który łączy w sobie cechy urządzenia do wyświetlania obrazu i inteligentnego głośnika. Tu od razu nasuwa się porównanie do Google Home czy HomePoda Apple. Co interesujące, SmartCast+ będzie mógł wyświetlać obrazy w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Będzie również rozpoznawał dźwięki i przedmioty.

Aplikacja SmartVest opracowana przez Lenovo
Aplikacja SmartVest umożliwi monitorowanie układu krążenia (fot. Lenovo)

SmartVest natomiast zadba o nasze zdrowie. Dzięki przytwierdzonym do ubrania 10 czujnikom EKG, aplikacja zainstalowana w telefonie poinformuje nas o anomaliach układu krążenia i 24 godziny na dobę będzie monitorowała rytm serca.

Nie wiadomo, czy którykolwiek z zaprezentowanych produktów trafi do seryjnej sprzedaży, czy też większość z nich pozostanie w fazie koncepcji. Jednego możemy być pewni – w najbliższych latach firmy będą starały się rywalizować na polu sztucznej inteligencji i wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. | CHIP

0
Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.