Microsoft pracuje nad procesorem do SI.

Microsoft zapowiada procesory do SI

Gigant ogłosił, że pracuje nad produkcją procesorów do sztucznej inteligencji. Układy mają być zaprojektowane przez firmę z Redmond, ale skonstruują je partnerzy koncernu. Układy są projektowane z myślą o goglach do mieszanej rzeczywistości HoloLens 2. Wcześniej okulary musiały przesyłać dane do chmury obliczeniowej, co było kłopotliwe zwłaszcza w przypadku problemów z siecią. Teraz ma się to zmienić. Dane nie będą wysyłane na zewnątrz, a zatem okulary powinny działać szybciej, producent obiecuje też większe bezpieczeństwo.

Główną zaletą tworzenia układów, przeznaczonych do konkretnych zastosowań, jest odciążenie głównego procesora. Chipy działają wtedy szybciej dzięki zoptymalizowanym algorytmom. Najlepszym przykładem są karty graficzne, które często mają osobne układy do obsługi grafiki trójwymiarowej oraz obliczania fizyki w grach. Teraz także sztuczna inteligencja będzie miała w nowym układzie HPU 2 (Hologram Processing Unit) własny wspomagający procesor. Urządzenia mobilne powinny w ten sposób działać dłużej i wydajniej.

Procesor SI zostanie wykorzystany w HoloLens 2 Microsoftu.
Gogle HoloLens 2 będą wyposażone w procesor SI (fot. Microsoft)

Innym zastosowaniem procesorów sztucznej inteligencji są serwery, w których coraz częściej wykorzystuje się do skomplikowanych zadań uczenie maszynowe oraz sieci neuronowe. Mogą przydać się do wykrywania ataków DDoS – które polegają na ciągłym „odpytywaniu” serwera, co w efekcie w łatwy sposób blokuje dostęp do niego innym użytkownikom. Algorytmy sztucznej inteligencji są już wykorzystywane w e-handlu. Automatyczni asystenci zdobywają nowych klientów, dostosowując ofertę do konkretnej osoby, analizując jej preferencje i zachowania w sieci.

HPU 2 dostaną wsparcie koprocesora SI.
Wirtualna rzeczywistość Microsoftu ma działać płynnej dzięki nowym procesorom HPU 2 (fot. Microsoft)

Widać wyraźnie, że rynek wiąże wielkie nadzieje z rozwojem sztucznej inteligencji. Z jednej strony firmy, takie jak Google czy Facebook, pracują nad algorytmami i udoskonalaniem sieci neuronowych, z drugiej – producenci sprzętu projektują układy, wyspecjalizowane w złożonych zadaniach SI. Niedawno pisaliśmy w CHIP-ie, że Huawei zamierza wyposażyć swoje urządzenia mobilne w procesor dla sztucznej inteligencji. Teraz Microsoft idzie tym tropem, próbując wyprzedzić wymagającego konkurenta z Azji. | CHIP