Robot dostawca zacznie pracę w sierpniu (fot. ZMP)

Poznajcie robota – dostawcę sushi

Od sierpnia w Japonii dostawą sushi zajmą się małe maszyny. CarriRo Delivery, zaprojektowany przez firmę ZMP, ma jeździć chodnikami. Jednorazowo zabierze 60 paczek jedzenia.

Japońska firma, zajmująca się produkcją robotów, wyprodukuje maszyny, które będą dostarczały klientom sushi z jednej z japońskich restauracji. Motto ZMP brzmi „Zrobotyzujemy wszystko”. Wysoki na metr robot może poruszać się z prędkością 6 km/h.

CarriRo sam wyznacza trasę i reaguje na to, co spotka go na drodze, dzięki zamontowanym kamerom i laserowym czujnikom. Ma też światła. Roboty ZMP pojawią się na chodnikach w sierpniu, ale ze względu na brak odpowiednich przepisów na razie ograniczą swoje podróże do ścieżek osiedlowych. Japoński rząd zamierza jednak wprowadzić przepisy, które umożliwią robotom dostarczanie jedzenia do każdego zakątka Tokyo.

Robot dowiezie jedzenie (fot. ZMP)
Robot CarrieRo Delivery (fot. ZMP)

To nie jest pierwsze autonomiczne urządzenie, dowożące potrawy. W San Francisco działa podobny robot. Stworzona przez firmę Marble maszyna, poza kamerami i ultradźwiękowymi czujnikami, do wyznaczania trasy używa także danych, zbieranych przez drony, latające nad miastem.

W San Francisco roboty rozwożą jedzenie do klientów (fot. Marble)
Robot restauracyjny z San Francisco (fot. Marble)

Ciekawe czy niedługo na ulice Tokyo i San Francisco nie wyjdą dostawcy Uber Eats, którzy mogą potraktować maszyny jak nieuczciwą konkurencję, zagrażającą ich miejscom pracy. | CHIP

Źródło: Rocket News
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.