sąd, prawo - ilustracja

Producenci iPhone’ów pozywają Qualcomm

Apple, Hon Hai Precision Industry (spółka-matka Foxconnu), Wistron, Compal Electronics i Pegatron przestali płacić firmie Qualcomm ze licencje.

Cztery firmy opracowujące komponenty do iPhone’ów wniosły pozew przeciwko Qualcommowi, twierdząc, że ta ostatnia wykorzystuje swoją pozycję rynkową do pobierania zbyt wysokich opłat licencyjnych. Procesorowy gigant odpowiada, że Apple ingeruje w porozumienie z wykonawcami, „nakazując im nie płacić należności licencyjnych za sprzedaż iPhone’ów”.

Derek Aberle - prezes Qualcomm
Derek Aberle, prezes Qualcommu nie zgadza się z zarzutami o praktyki monopolistyczne (fot. Qualcomm)

Spór pomiędzy Apple i jego partnerami – a producentem chipsetów Snapdragon – rozpoczął się na początku roku, kiedy firmy odmówiły przekazywania opłat. Było to z kolei konsekwencją ruchu Apple, które oznajmiło, że nie będzie dłużej pokrywać producentom kosztów związanych z licencjami. Wtedy to Qualcomm złożył pozew przeciwko chińskim firmom.

Apple i jego partnerzy to nie jedyne firmy, które mają wątpliwości w sprawie wysokości opłat za licencje. Zarzuty łamania zasad konkurencyjności padały już wcześniej. Sądy w Chinach i Korei Południowej orzekały, że producent procesorów był winny działań monopolizujących rynek i nałożyły na Qualcomm kary w wysokości, sięgającej łącznie 2 miliardów dolarów. Zastrzeżenia zgłaszały też amerykańska Federalna Komisja Handlu oraz Komisja Europejska. | CHIP

Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.