Zakaz sprzedaży i sprowadzania iPhone'ów do St. Zjednoczonych byłby potężnym ciosem dla Apple (fot. Macworld)

Qualcomm oskarża Apple

Według twórców SoC Snapdragon, Apple narusza przynajmniej sześć należących do firmy Qualcomm patentów. Amerykański przedsiębiorca oczekuje więc, że iPhone, jako urządzenie naruszające patenty, zostanie wycofane ze sprzedaży w St. Zjednoczonych, a jego dalsze sprowadzanie zakazane. iPhone jest produkowany w Chinach, więc jeśli Qualcomm będzie w stanie udowodnić swoje racje, podobnego zakazu nie da się wykluczyć.

Qualcomm zaczął od złożenia skargi do ITC (International Trade Commision – federalnej agencji USA zajmującej się handlem zagranicznym, mającej charakter quasi-sądowy), oraz do sądu okręgowego południowej części stanu Kalifornia. Prawdopodobnie sąd wstrzyma się jednak z działaniem do chwili zakończenia dochodzenia przez ITC. W skardze do ITC możemy przeczytać, że Qualcomm domaga się: wstrzymania dalszej sprzedaży naruszających patenty produktów Apple, które już zostały sprowadzone do St. Zjednoczonych, wstrzymania akcji marketingowych (dla tych produktów), reklam, demonstracji i magazynowania w celu dystrybucji.

Qualcomm produkuje SoC, które można znaleźć w telefonach niemal każdego producenta (fot. Qualcomm)

– Apple stale używa technologii Qualcommu nie płacąc za to – stwierdził w imieniu firmy Don Rosenberg, jeden z jej szefów.

Patenty, z których bezprawnie korzysta Apple, według producenta Snapdragona dotyczą głównie systemów łączności i oszczędzania energii (fot. Qualcomm)

Producent procesorów opracował nawet specjalną infografikę, przedstawiającą zastosowanie technologii Qualcommu w produktach Apple’a.

Sprawa sądowa nie rozpocznie się zanim ITC nie przeprowadzi dochodzenia, a to może trwać prawie dwa lata. Jeśli więc nawet dojdzie do rozprawy i zakończy się ona wygraną firmy Qualcomm, to prawdopodobnie zakaz będzie dotyczyć sprzedaży iPhone’a 10, a nawet 11. | CHIP