procesor AMD Ryzen

Ryzeny AMD na rynkowej fali

Wygląda na to, że firmie AMD udało się wreszcie zaprojektować architekturę procesorów, która jest w stanie realnie zagrozić pozycji Intela.
AMD Market share
Ostatni raz podobną dynamikę wzrostu AMD odnotowało w… 2006 roku (fot. Passmark)

Według danych opublikowanych przez firmę Passmark, AMD nie miało dotąd tak udanej premiery. Owszem, firmie udawało się na przestrzeni lat produkować niezłe układy, ale zgodnie z najnowszymi danymi dynamika wzrostu udziałów AMD nigdy nie była tak dobra. Zgodnie z wynikami benchmarków Passmarka, w drugim kwartale 2017 r. odsetek testów przeprowadzonych na AMD wzrósł o 10,4 proc. i obecnie wynosi 31. Tym samym udział rynkowy Intela spadł do 69 proc.

Oprócz danych bezwzględnych istotny jest również trend rynkowy i dynamika zmiany, a ta jest szczególnie korzystna dla AMD. Mówiąc wprost, dzięki Ryzenom AMD powróciło do takiego udziału w rynku, który ostatni raz odnotowało około 10 lat temu. A w branży układów scalonych dekada to nie epoka, raczej eon.

AMD Ryzen grafika
Ryzen to obecnie najbardziej uzasadniony ekonomicznie układ do obliczeń wielordzeniowych (fot. AMD)

Warto zauważyć, że w najbliższym czasie trend ten raczej się nie zmieni. Coraz większa liczba konsumentów przekonuje się do układów AMD Ryzen. Bardzo dobre wyniki w obliczeniach wielowątkowych przy jednoczesnym oszczędnym poborze energii i przede wszystkim sensownej strategii cenowej to argumenty, które przekonały i wciąż przekonują coraz więcej osób myślących o unowocześnieniu swoich komputerów.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki Ryzenom oraz przemyślanej polityce dotyczącej produkcji całego osprzętu związanego z najnowszą architekturą AMD (płyty główne, chipsety itp.) konsumenci zainteresowani relatywnie tanim komputerem zdolnym do realizacji obliczeń na ośmiordzeniowym CPU nie mają dziś alternatywy. Oczywiście, Intel również dysponuje wielordzeniowymi układami, ale zbudowanie komputera pracującego z ośmiordzeniowym procesorem tej firmy pokazuje przepaść cenową jaka dzieli rozwiązania konkurentów. Płyty „pasujące” do wielordzeniowych Ryzenów kosztują dziś mniej, niż tanie płyty pod układy Intela o znacznie mniejszej liczbie rdzeni.

Dlatego należy pamiętać, by na zmiany rynkowe związane z debiutem Ryzenów patrzeć nie tylko pod kątem samych procesorów, ale w kontekście całej platformy i jej efektywności ekonomicznej. Przygotowanie racjonalnej, uzasadnionej ekonomicznie i wydajnościowo alternatywy przez Intela wymaga czasu, a ten – póki co – działa na korzyść AMD. | CHIP

 

Źródło: Passmark
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.