Nowe gogle VR Samsunga?

Samsung produkuje właściwie wszystko, więc i VR nie jest mu obcy. Aktualnie dostępne gogle Samsung Gear VR3 nie zdobyły sobie takiego uznania jak np HTC Vivie, ale wyraźnie zaznaczyły swoją obecność na rynku.

Samsung pracuje jednak nad czymś nowym. Firma Visual Camp udostępniła zdjęcie tajemniczego urządzenia. Ma być ono niezależnie działającymi goglami, a już sama nazwa: Samsung ExynosVR zdradza odrobinę danych.

Ze zdjęcia dowiadujemy się nieco o specyfikacji gogli. Mają posiadać procesor SoC wykonany w litografii 10 nm z układem graficznym Mali G71. Wygląda to tak, jakby sercem ExynosVR III miał być procesor Exynos z serii 9.

Poza tym z grafiki wynika iż urządzenie ma wyświetlać obraz WQHD+. Oczywiście podwójnie. Częstotliwość odświeżania ekranów ma wynosić 90 Hz. Możliwe, iż urządzenie wyjdzie w dwóch wersjach, bo druga część specyfikacji ekranu mówi o 4K w 75 Hz.

Na jednym z materiałów Visual Camp mamy jasno zaznaczone wyostrzanie obrazu w punkcie skupiania wzroku (fot. TheVerge)

Nie jest pewne czy Samsung ExynosVR III w ogóle ukaże się na rynku. Możliwe, że jest tylko prototypem stworzonym do wspólnej pracy z deweloperami gier i aplikacji oraz firmami takimi jak Visual Camp.

To co najciekawsze w nowym urządzeniu jest jednak system sterowania. Przywykliśmy, że sterowanie w zestawach VR odbywa się poprzez ruchowe kontrolery, zwyczajne klawiaturę i mysz lub gesty. ExynosVR III obsługuje jednak eye-tracking i sterowanie wzrokiem.

Same rozmiary gogli dają dość jasno do zrozumienia, że nie jest to sprzęt przeznaczony do użytku masowego. ExynosVR III jest zwyczajnie zbyt duży, by mógł zadowolić konsumentów. |CHIP