Serwerownia przyczyną pożaru w Gorzowie?

Chyba każdy administrator wie jak ważne jest zapewnienie jak najlepszych warunków w serwerowni. Wilgotność, przepływ powietrza oraz temperatura nie mogą zależeć od pogody na zewnątrz. Skutki ewentualnego zaniedbania mogą być bowiem opłakane.

Chyba każdy administrator wie jak ważne jest zapewnienie jak najlepszych warunków w serwerowni. Wilgotność, przepływ powietrza oraz temperatura nie mogą zależeć od pogody na zewnątrz. Skutki ewentualnego zaniedbania mogą być bowiem opłakane.

W sobotę, 1 lipca, podczas Dni Gorzowa w Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru najstarszego budynku w mieście. Przyczyna jednak, jest znacznie nowocześniejsza niż XIII-wieczny kościół.

Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim nie jest może newsem, którego spodziewalibyście się na CHIP. A jednak. Wszystko dlatego, że prawdopodobnie pierwszym ogniskiem pożaru była serwerownia znajdująca się w wieży katedry. Taką informację podała stacja Polsat News powołując się na Wojewodę Województwa Lubuskiego.

Według straży pożarnej w katedrze nie uruchomił się zainstalowany tam system przeciwpożarowy, a ogień miał się pojawić w serwerowni (fot. TVN24)

Lokalizacja serwerowni jest dość niezwykła. Na wieży zabytkowego kościoła nie wolno zamontować klimatyzacji, a to sprawia, że w szczególnie ciepłe dni serwerownia może być dość gorącym miejscem. Wówczas nietrudno o pożar.

Na nasze pytanie dotyczące warunków jakie powinny panować w serwerowni odpowiadał Marcin Śliwiński, główny administrator sieci w firmie hostingowej LH.pl.

CHIP: Czy serwerownia może stać się przyczyną pożaru? 

Marcin Śliwiński (LH.pl): Tak, zarówno sprzęt komputerowy, sprzęt sieciowy jak i systemy zasilania awaryjnego generują bardzo dużo ciepła na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Typowy dwuprocesorowy serwer potrafi zamienić w ciepło 300-500W.

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie na serwerownię oraz czy wieża XIII-wiecznego kościoła to dobra lokalizacja na takie zastosowanie?

Ze względu na sporą ilość ciepła generowaną przez serwery i urządzenia sieciowe pomieszczenie serwerowni powinno być wyposażone w wydajny i najlepiej redundantny system chłodzenia oraz mechanizm monitorowania parametrów środowiska takich jak wilgotność i temperatura. Ważny jest też system wykrywania i gaszenia pożarów oparty na odpowiednich gazach takich jak FM-200 czy HFC-227ea oraz dwutlenku węgla lub Inergenie. W konstrukcji serwerowni powinno stosować się materiały niepalne a samo pomieszczenie powinno być dość szczelne tak aby systemy przeciwpożarowe mogły skutecznie pożar ugasić. Wieże starych kościołów zwykle nie są odpowiednim miejscem na pomieszczenie serwerowe – ich konstrukcja często opiera się na drewnie, a możliwość instalacji odpowiedniej infrastruktury jest ograniczona przez ich zabytkowy charakter.

Chłodzenie serwerowni to zagadnienie dość skomplikowane – proste wentylatory czy nawet zwykła klimatyzacja mogą nie wystarczyć (fot. Aztec-cooling)

Według Polsat News w akcję gaśniczą zaangażowanych było ponad stu strażaków. Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim został ugaszony w sobotę, ale wieża grozi zawaleniem. Katedra pochodzi z XIII wieku i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Pożar wybuchł podczas obchodów Dni Gorzowa, które zostały odwołane w związku z pożarem.

 

0
Źródło: polsatnews.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.