Spotify może zapłacić gigantyczne odszkodowanie (fot. iphonedigital)
Spotify może zapłacić gigantyczne odszkodowanie (fot. iphonedigital)

Spotify nielegalnie udostępniło 2500 utworów

Adwokaci pokrzywdzonych żądają łącznie 366 mln dol. odszkodowania.

Wydawnictwo Bluewater Music Services oraz producent Bob Gaudio wytoczyli dwie sprawy serwisowi Spotify. Bluewater twierdzi, że w serwisie nielegalnie znalazły się 2339 utwory. Bob Gaudio zwrócił uwagę na 106 utworów swojego autorstwa. Gdyby amerykański sąd podzielił stanowisko pokrzywdzonych, Spotify musiałby zapłacić autorom 366 mln. dol.

Spotify może zapłacić gigantyczne odszkodowanie (fot. downloadsource.fr)
Spotify może zapłacić gigantyczne odszkodowanie (fot. downloadsource.fr)

W przeszłości właściciele serwisu już raz musieli zapłacić za nieprzestrzeganie praw autorskich. Wówczas  Spotify wypłaciło odszkodowania o łącznej wysokości ponad 70 mln. dol. Obrona twierdziła wtedy, że utwory zostały upublicznione przez Spotify przez pomyłkę. Tym razem sprawa jest zdecydowanie poważniejsza, bo chodzi o znacznie większą liczbę utworów.

Twórców reprezentuje specjalizujący się w prawie autorskim Richard Busch, współpracujący z wieloma amerykańskimi artystami. W grudniu 2015 roku wygrał sprawę wytoczoną przez rodzinę Marvina Gaye’a przeciwko autorom przeboju „Blurred Lines”, którzy popełnili według powodów plagiat. W efekcie Robin Thicke oraz Pharrell Williams musieli zapłacić 5 milionów dolarów za użycie bitu obecnego w utworze „Got to give it up”.

Spotify to największy na świecie serwis udostępniający muzykę w sieci. Korzysta z niego 140 milionów użytkowników, a wartość firmy określana jest na 13 mld dol. Obie sprawy dotyczące praw autorskich jakie teraz zostały wytoczone przeciwko Spotify porównywane są do tej, która pod koniec lat 90-tych doprowadziła do upadku Napstera. | CHIP