Szwajcarscy naukowcy wydrukowali sztuczne serce

Silikonowe serce bije jak prawdziwe.

Specjaliści z ETH Zurich (Politechnika Federalna w Zurychu) stworzyli sztuczne serce za pomocą drukarki 3D. Surowcem, z którego wydrukowano serce, był specjalnie przygotowany silikon. Według twórców jest to jedna z najbardziej szczegółowo przygotowanych replik ludzkich organów.

Szwajcarskie sztuczne serca ma służyć pacjentom oczekującym na przeszczep.

Szwajcarskie sztuczne serce w produkcji (fot. Digital Trends)

W wywiadzie dla Digital Trends profesor Wendelin Stark z Instytutu Chemii i Bioinżynierii na ETH Zurich powiedział:
Spotkałem się z kardiochirurgiem profesorem Volkmarem Falkiem, zarządzającym największą w Europie kliniką chirurgiczną. Zapytał mnie czy możemy pomyśleć o sztucznym sercu. (…) Dowiedziałem się, że obecne mechanizmy kardiotechniczne są budowane z materiałów, takich jak stal nierdzewna, tytan czy plastik. Kiedy pacjentowi zostaje wszczepione takie urządzenie, jego krew ma tendencję do krzepnięcia w kontakcie z tymi tworzywami. Dlatego podawane są mu leki antykoagulacyjne. (…) Wstrząsające dla mnie było dowiedzenie się, że to właśnie terapia lekami przeciwzakrzepowymi jest główną przyczyną problemów chorych, którym wszczepiono implant serca. Uświadomiliśmy sobie, że sztuczne serce wykonane z miękkich tworzyw mogłoby pomóc w ograniczeniu stosowania leków.

Reklama

Zespół profesora Starka stworzył specjalne tworzywo bazujące na silikonie, które okazało się zdatne do użycia w druku 3D.

Aktualnie działające urządzenie nie nadaje się jeszcze do używania przez pacjentów. Ma ograniczony czas działania do kilku tysięcy uderzeń (wytrzymuje maksymalnie 45 min.), ale zespół pracuje już nad udoskonaloną wersją. Profesor Stark planuje stworzyć model, który wytrzyma całe lata nieprzerwanej pracy. Gdyby udało się ten ambitny plan zrealizować, ułatwiłoby to życie wielu chorych.