qled

Telewizor w biały dzień

Kupując telewizor warto zwrócić uwagę na parametr, jakim jest jasność.

telewizor samsung QLED
Najtańsza seria jasnych telewizorów QLED to Samsung QLED Q7F. Najtańsza, ale wcale nie znaczy, że tania. Ceny zaczynają się od 8 tys. zł. (fot. Samsung)

Analiza przeprowadzona przez firmę badania rynku Nielsen pokazała, że telewizję oglądamy najchętniej wieczorem między godz. 20.00 a 23.00 i poświęcamy na to ok. 2 godzin. Ale niewiele krócej, bo przez 1,5 godz. oglądamy telewizję w ciągu dnia, między godz. 11.00 a 15.00. Natomiast badania amerykańskich konsumentów wskazują, że ok. 85 proc. użytkowników woli oglądać telewizję przy włączonym świetle.

W praktyce oznacza to, że wybierając jakikolwiek telewizor czy monitor do domu powinniśmy brać pod uwagę jasność jego matrycy. Odpowiednio wysoka jasność pozwoli cieszyć się obrazem o dobrej jakości również w pełnym blasku dnia. Oczywiście, na jakość obrazu wpływa wiele różnych czynników, ale kluczowym jest właśnie jasność matrycy.

Natężenie światła w jasną księżycową noc wynosi maksymalnie 1 lx (luks), z kolei natężenie światła w pokoju dziennym to już ok. 50 lx. O ile w przypadku nocnego seansu trudno byłoby znaleźć urządzenie, które miałoby kłopot z ilością światła emitowanego z ekranu, to w przypadku oglądania filmów w świetle dziennym niektóre ekrany mogą okazać się zbyt ciemne.

Telewizor Samsung QLED
65-calowy telewizor Samsung QLED QE65Q9F to najjaśniejszy telewizor w całej serii QLED, ale też najdroższy (fot. Samsung)

Firma Samsung rekomenduje najnowszą linię telewizorów QLED jako produkty o dużej jasności, wynoszącej od 1500 do 2000 nitów w zależności od konkretnego modelu. Koreański producent jednocześnie podkreśla, że wysoka jasność nie została uzyskana kosztem natężenia koloru. Według Samsunga telewizory QLED mogą wyświetlić 99 proc. kolorów z palety barw DCI-P3 niezależnie od różnicy poziomów jasności. W teorii daje to widzom gwarancję, że filmy HDR (o szerszej dynamice tonalnej) będą wyświetlane zgodnie z zamysłem twórców. Telewizory Samsung QLED, choć oferują ekrany o dużej jasności, są niestety dość drogie. Najtańszy model Samsung QLED QE49Q7F, czyli 49-calowy telewizor z serii QLED Q7F to wydatek niemal 8 tys. zł.

Oczywiście nie tylko Samsung produkuje telewizory wyposażone w ekrany o dużej jasności. Modele o jasności przekraczającej 1000 nitów znajdziemy w ofercie innych producentów (np. model Sony ZD9). Tak naprawdę każdy telewizor zgodny z HDR powinien dysponować jasnością co najmniej 1000 nitów.

Jeszcze nie tak dawno, za przyzwoity wynik jasności telewizorów uznawano ekrany emitujące około 500 nitów. Najnowsze telewizory oferują już ponad 1000 nitów. Warto jednak pamiętać, że standard HDR10 zakłada maksymalną luminancję na poziomie 10 000 nitów. Współczesnym ekranom wciąż jeszcze daleko do tego wyniku, ale decydując się na zakup nowego telewizora, którego obraz zamierzamy oglądać w ciągu dnia, warto wybrać model o dużej jasności.

To samo dotyczy zresztą jakiegokolwiek urządzenia wyposażonego w ekran. Bez względu na to, czy będzie to telewizor, monitor, smartfon czy tablet – powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, czy dane urządzenie oferuje przyzwoitą jasność ekranu. A gdy często jesteśmy zmuszeni do pracy na smartfonie, tablecie czy komputerze w bardzo jasnym otoczeniu, warto zainteresować się także foliami ochronnymi niwelującymi odbicia. | CHIP