Microsoft Lumia 950

Windows 10 dla ARM? Nie.

Podczas webcastu zorganizowanego przez zespół Windows Insider w Microsoft Joe Belfiore wyjaśnił, czemu Microsoft nie wprowadzi pełnego Windows 10 na istniejące telefony.

Microsoft już kilkakrotnie potwierdzał, że wbrew życzeniom wielu osób nie wprowadzi pełnego Windows 10 dla dziś dostępnych telefonów, takich jak np. Microsoft Lumia 950. Jednak dopiero teraz możemy poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego potentat z Redmond zdecydował się na taki krok.

Wyjaśnijmy wpierw, o co chodzi z „pełnym” Windows 10 na urządzenia oparte na układach ARM. Niektórzy liczyli na to, że przy istniejącej technice emulacji kodu pisanego dla x86 będzie możliwe uruchamianie dowolnych aplikacji Windows również na urządzeniach pracujących pod kontrolą procesorów ARM. Dziś wiemy już, że na pewno tak się nie stanie, a przynajmniej nie w odniesieniu do modeli smartfonów aktualnie istniejących na rynku. Dla telefonów systemem oferowanym przez Microsoft pozostanie Windows 10 Mobile

Joe Belfiore, tym razem wyszedł na przeciw oczekiwaniom Insidersów (ludzi, którzy dobrowolnie sprawdzają testowe wersje oprogramowania Microsoftu w ramach programu Windows Insider) i szczegółowo wyjaśnił, dlaczego firma nie planuje wprowadzenia możliwości uruchamiania klasycznych aplikacji Windows na urządzeniach opartych na architekturze ARM. Belfiore powiedział, że główną przyczyną dla której zrezygnowano z szerokiego udostępnienia Windows 10 urządzeniom zgodnym z architekturą ARM jest to, że trudno jest opracować oprogramowanie, które będzie w pełni zgodne ze wszystkimi urządzeniami z ARM.

Joe Belfiore Microsoft

W przypadku urządzeń ARM kod systemu operacyjnego musi ściśle współdziałać z warstwą oprogramowania określaną jako BSP (Board Support Package). Jest to zestaw specyficznych sterowników sprzętowych, które dostosowane są do konkretnego urządzenia. Upraszczając, problemem jest to, że każde urządzenie zbudowane z trochę odmiennych komponentów wymaga odrębnej warstwy BSP, a to z kolei oznacza, że konieczne musiałoby być opracowanie takiej liczby wersji Windows 10 dla ARM ile urządzeń ARM jest na rynku. Belfiore dodaje, że to zupełnie odmienny ekosystem od komputerów PC, w których raz napisany kod systemu operacyjnego może działać na wielu różnych komputerach zgodnych z architekturą x86. Dla Microsoftu wyzwaniem jest utrzymanie rygoru dostarczania regularnych i sprawdzonych aktualizacji Windows 10 i o ile w przypadku x86 ten rygor udaje się utrzymać (aczkolwiek zdarzają się potknięcia). W przypadku wymogu znacznej dywersyfikacji kodu Windows 10 dla ARM, ze względu na znaczne różnice w warstwie sprzętowej i sterowników, utrzymanie podobnego rygoru byłoby bardzo trudne i najprawdopodobniej byłyby opóźnienia, które mogłyby wpływać na wszystkich użytkowników Windows 10.

Belfiore dodał też, że liczba użytkowników mobilnego sprzętu z Windows jest coraz mniejsza, co czyni bezsensownym inwestowanie znacznych sił i środków w zapewnienie urządzeniom z ARM pełnej dostępności i zgodności wszystkich aplikacji dla platformy Windows. Wygląda na to, że Microsoft pogodził się już całkowicie z tym, że telefony z Windows to „wymierający gatunek”. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.