Do 2021 roku ma rosnąć zainteresowanie wirtualną rzeczywistością.

W Europie powstało już 500 firm zajmujących się VR

Do 2021 roku wartość rynku VR i AR ma wynieść 215 miliardów dolarów.

Od lutego tego roku w Europie powstało już około 200 firm zajmujących się rozszerzoną oraz wirtualną rzeczywistością. Jak podaje „The Venture Reality Fund” w Europie działa obecnie 487 takich przedsiębiorstw. Najwięcej z nich działa w Wielkiej Brytanii, we Francji oraz Szwecji. Niemcy pod tym względem zajmują 4 miejsce. Największym zainteresowaniem inwestorów ciągle cieszą się gry. Nowe rozwiązania pozwalają nie tylko zobaczyć czy usłyszeć wirtualny świat, ale również go poczuć. Producenci sprzętu, tacy jak brytyjska firma Ultrahaptics, starają się łączyć doznania z różnych zmysłów, aby wrażenie przebywania w wykreowanym świecie było jak najbardziej rzeczywiste.

Coraz więcej inwestorów interesuje się wirtualną rzeczywistością.
W Europie działa prawie 500 firm zajmujących się wirtualną rzeczywistością (fot. The Venture Reality Fund)

Według firmy badawczej International Data Company (IDC) Wartość rynku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości co roku ma się podwajać aż do 2021 roku. Można się spodziewać, że już w tym roku Inwestycje w firmy z tego rynku wyniosą 11,4 miliarda dolarów. W 2021 roku według prognoz sięgną nawet 215 miliardów dolarów. Pieniądze przeznaczane są głównie na produkcję zestawów do wirtualnej rzeczywistości i gier. Rozwiązania oparte na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości znajdą również zastosowanie w edukacji, transporcie oraz usługach publicznych.

Przykładem, jak można z sukcesem wykorzystać wirtualną rzeczywistość jest wydana w 2016 roku gra Pokemon Go. Jako jedna z pierwszych pokazała potencjał drzemiący w nowej technologii. W przyszłości zapewne powstaną aplikacje, które będą pełniły rolę wirtualnego przewodnika wycieczek oraz porównają ceny w okolicznych sklepach z produktami dostępnymi w sieci. Już teraz powstają wirtualne przymierzalnie ubrań oraz aplikacje do wystroju wnętrz. Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości jest ograniczone tylko wyobraźnią programistów. | CHIP