amazon

Amazon: stacje dronów na pojazdach

Gigant handlu ma nowy patent na infrastrukturę swoich bezzałogowych, latających maszyn.

Takie kontenery służyłyby nie tylko jako stacje bazowe, w których drony mogłyby się ładować między kursami, ale też jako mobilne magazyny najczęściej zamawianych towarów lub warsztaty, w których naprawiałoby się drony. W swoim patencie Amazon opisuje takie udogodnienia jak rozsuwany dach w kontenerze, który ułatwiałby start maszyny oraz specjalną aparaturę do „łapania” dronów w trakcie lotu. Całość miałaby działać w zupełności autonomicznie. W jednej z części kontenera znalazłby się magazyn z produktami Amazona, robotyczne ramię, które zajmowałoby się serwisowaniem dronów i system komputerowy, który komunikowałby się z tymi wszystkimi elementami.

Idea miałaby usprawnić proces logistyczny. Zamiast dostarczać towar z bardzo odległych magazynów, Amazon mógłby używać kontenerów instalowanych na pociągach, statkach czy ciężarówkach jako mobilnych przechowali towarów i rozmieszczać je w regionie, skąd napływałoby największe zapotrzebowanie. Wykorzystanie dronów skróciłoby czas dostawy.

Nie jest to pierwszy patent Amazona dotyczący dronów. Firma intensywnie szuka jak najlepszych rozwiązań, które pozwoliłyby osiągnąć wyższą jakość usług niż w przypadku tradycyjnych kurierów. Przeszkodą w realizacji pomysłów są nie tylko niedopracowane jeszcze technologie, ale przede wszystkim systemy prawne, które pozwalają na wykorzystywanie dronów w bardzo ograniczonym zakresie. Stąd szukanie alternatyw – kilka miesięcy temu Amazon otrzymał patent na zrzucanie paczek ze spadochronów, a także na budowę bazy dla dronów przypominającej pszczeli ul. Oczywiście patent niekoniecznie oznacza, że firma rzeczywiście myśli o realizacji przedstawionych w nich rozwiązań – najczęściej to tylko próba zabezpieczenia śmiałych koncepcji, które nigdy nie zostają wdrożone w życie. | CHIP