AMD Navi – następca Radeonów Vega wesprze AI?

Jeszcze nie trafiły na rynek, a karty Radeon Vega już mają zapowiedzianego następcę. Niezwykłego o tyle, że ma wspierać AI.

Karty AMD Radeon Vega na sklepowych półkach znajdą się lada chwila. Zapewne na krótko, ponieważ rosnący kurs bitcoina może sprawić, że zostaną wykupione przez kopalnie kryptowalut. Zanim to w ogóle nastąpi, mamy już pierwszą informację o następcy generacji Vega. Będzie nosił nazwę Navi i ma wspierać sztuczną inteligencję.

Vega to spory krok naprzód względem poprzedniej generacji (Polaris). Obsługa Rapid Packed Math (podwójnego przetwarzania niektórych operacji matematycznych w jednym cyklu zegara, inaczej FP16) i bardzo skuteczne wspieranie DirectX 12 to z pewnością elementy, które przydadzą się zarówno graczom, jak i kryptowalutowym górnikom. Następna generacja kart, nazwana Navi, przyniesie wsparcie sztucznej inteligencji.

O AMD Navi na tę chwilę wiadomo niewiele. Ma powstawać w fabrykach Globalfoundires przy wykorzystaniu litografii 7 nm. Najciekawszym elementem, który ma wzbogacić nowego Radeona Navi ma być jednak specjalna jednostka obliczeniowa, przeznaczona do obliczeń związanych z obsługą AI. Jak ma działać? Nie wiadomo. Możliwe, że będzie zajmować się przetwarzaniem zupełnie nowego rodzaju instrukcji lub być czymś na podobieństwo Tensor Core, które nVidia ma zastosować w swoim układzie Volta.

AMD Radeon Navi ma nie tylko wspierać AI, ale też oferować nowy rodzaj pamięci (fot. AMD)

Z oficjalnej grafiki prezentującej rozwój układów graficznych AMD wiemy, że Navi ma być układem skalowalnym wykorzystującym nową generację pamięci. Zapewne będzie to kolejna wersja szybkich pamięci HBM. AMD Vega w swej najmocniejszej odsłonie mają mieć pamięci typu HBM2, zatem Navi prawdopodobnie otrzyma generację trzecią.

Biorąc pod uwagę jaki postęp zrobiło AMD w ostatnim czasie w dziedzinie procesorów, może powinniśmy spodziewać się podobnego przełomu w świecie GPU? Już w AMD Radeon Vega zastosowano znane z procesorów Threadripper nowatorskie łączenie rdzeni – Infinity Fabric. Możliwe, że Navi będzie wykorzystywał tę technologię na szerszą skalę, poprzez łączenie większej liczby mniejszych rdzeni?

Z racji zastosowanego w AMD Navi procesu technologicznego 7 nm możemy być niemal pewni, że te GPU nie pojawią się szybciej niż w drugiej połowie 2018 roku. | CHIP

0
Źródło: AMD
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.