Drony dostarczają już przesyłki na Islandii

Usługa została uruchomiona w Reykiawiku.

O tym, że drony wyręczą kurierów mówi się od dawna. Pomysł jest ciekawy, ale do tej pory pozostawał jedynie pomysłem. W Reykiawiku można zamówić teraz przesyłkę dostarczaną przez niewielkiego, latającego kuriera. Operator dronów, firma Flytrex, nawiązała współpracę z największą islandzką siecią sklepów spożywczych AHA. Produkty zamówione w sklepie internetowym mogą zostać dostarczone do klientów przez drony właśnie.

Niestety zasięg dostaw jest mocno ograniczony. Po pierwsze nie obejmuje on całego miasta, które też nie należy do największych (około 190 tysięcy mieszkańców, 3/5 populacji Islandii), a jedynie części dzielnic. Konkretnie tych, do których dotarcie tradycyjnymi metodami zajmuje nieco więcej czasu ze względu na ukształtowanie terenu. Miasto leży bowiem wzdłuż zatoki o bogatej linii brzegowej i obejmuje także kilka wysp.

Drony przenoszą tylko lekkie przesyłki, a ich pracę z pewnością ułatwia fakt, że w Reykiawiku nie ma wysokiej zabudowy. Jednocześnie koszt dostarczenia przesyłki dronem jest niższy niż w przypadku transportu samochodowego. Ciekawe kiedy takie rozwiązanie pojawi się też w innych krajach. | CHIP