Gemini Lake – budżetowe procesory Intela nowej generacji

Pierwsze konkrety o energooszczędnych Celeronach i Pentium.

Intel produkuje nie tylko wydajne CPU dla  komputerów, stacji roboczych, serwerów i laptopów. Procesory „niebieskich” można spotkać także w budżetowych, biurowych komputerach oraz niewielkich, za to wymagających mało prądu mini PC. Nowe CPU dla tego typu urządzeń są już coraz bliżej. Ich wspólna nazwa to Gemini Lake.

Podobnie jak Apollo Lake, nowe Gemini Lake będą wykonane w procesie technologicznym 14 nm. Szczegóły budowy nowych CPU można zobaczyć na schemacie, który wyciekł do sieci.

Pozwala on potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia dotyczące Gemini Lake, czyli nowych, budżetowych, niskonapięciowych Atomów, Celeronów i Pentiumów.

Aktualna generacja niskonapięciowych, budżetowych CPU Intela, nosząca nazwę Apollo Lake, składa się z dziewięciu procesorów: dwóch Pentiumów, czterech Celeronów i trzech Atomów.

No tak, ale Celerony i Pentiumy to także normalne, desktopowe CPU, jak np. bijący rekordy popularności dzięki świetnej relacji cena/wydajność Pentium G4560. Tu z pomocą przychodzą pierwsze litery nazw kodowych. Znajdziemy więc zarówno procesory Pentium, jak i Celeron zarówno z literą G, jak i interesującymi nas w tym artykule N i J. N oznacza niskonapięciowe procesory mobilne, a J ich stacjonarne odpowiedniki.

Nowa generacja, Gemini Lake, prawdopodobnie odziedziczy ten sam schemat nazewnictwa, więc będziemy mieli do czynienia z procesorami J, N oraz Atomami x3, x5, x7. Procesory te będą wykonane w architekturze Goldmont Plus. Z aktualnych informacji wynika, że tam gdzie do tej pory (w architekturze Goldmont znanej z Apollo Lake) mieliśmy do czynienia z przetwarzaniem trójpotokowym, możemy spodziewać się czteropotokowego. Wraz z dwukrotnie większą pojemnością pamięci cache, powinno to odbić się dość wyraźnie na wydajności nowych CPU.

Tanie laptopy, jak np. chińskie Chuwi, mogą już niedługo ukazać się właśnie z procesorami Intel Gemini Lake (fot. Chuwi)

Kolejną nowością jest obsługa HDMI 2.0. Apollo Lake radzą sobie z HDMI wyłącznie do wersji 1.4 (chociaż dzięki temu, że współpracują także z DisplayPort, za pomocą przejściówki można samemu wyprowadzić sobie HDMI 2.0). Ze schematu wynika wyraźnie, że nowe CPU obsłużą też 5 gniazd USB 3.0, 1 USB 3 OTG (dla urządzeń mobilnych) oraz 2 USB 2.0. Obsługiwane będą także pamięci eMMC5.1 – zatem nowe urządzenia wykorzystujące pamięć flash jako główny nośnik (tablety, niektóre budżetowe laptopy) powinny pracować wydajniej niż odpowiedniki na Apollo Lake.

Gemini Lake zyskają także sprzętowe dekodowanie 10-bitowego strumieniowania video np. VP9 czy HEVC. Nowe układy graficzne zintegrowane w tych budżetowych CPU zyskają także na wydajności. Odtwarzanie materiału video nawet dużej rozdzielczości nie będzie sprawiało problemu, ale oczywiście o zaawansowanych grach na tej platformie można zapomnieć.

Premiera nowych CPU Gemini Lake jeszcze w tym roku. | CHIP