Mr. Pynchon and the Settling of Springfield

Indianin trzyma „smartfon” na obrazie sprzed 80 lat

Na fresku z 1937 roku, zatytułowanym "Mr. Pynchon and the Settling of Springfield" autorstwa włoskiego artysty Umberto Romano, przedstawiającym scenę z XVII wieku, internauci wypatrzyli przedmiot, który wygląda jak telefon. Czy Indianin rzeczywiście trzyma urządzenie, wynalezione dopiero 400 lat później?

William Pynchon był angielskim handlarzem futer i kolonizatorem Północnej Ameryki, a także założycielem miasta Springfield (na wschodnim wybrzeżu USA w Massachusetts). To ostatnie wydarzenie upamiętnia fresk autorstwa Umberto Romano: „Pan Pynchon i zasiedlanie Springfield”. Obraz porusza jednym detalem, który wydaje się nie pasować do reszty. Indianin na pierwszym planie ma w ręku prostokątny przedmiot, który wygląda jak współczesny telefon komórkowy. Nie tylko jego kształt kojarzy się ze smartfonem, ale także sposób w jaki mężczyzna to coś trzyma. Wydaje się jakby Indianin z fresku Romano wpatrywał się w „ekran”.

Smartfon w XVII wieku?

Autor obrazu zmarł w 1982 roku, nie pozostawiając żadnego komentarza na temat intrygującej sceny. Zwolennicy teorii istnienia podróży w czasie są pewni, że to niezbity dowód na poparcie ich wiary. Choć na pierwszy rzut oka faktycznie można byłoby przychylić się do tego pomysłu, historycy zwracają jednak uwagę, że w tamtych czasach bardzo podobny kształt miały ewangelie i lusterka. Te ostatnie w XVII wieku wśród rdzennych mieszkańców Ameryki, jako nowinka, mogły wzbudzać ciekawość. Warto też zaznaczyć, że Umberto Romano nie był oczywiście świadkiem wydarzenia, które upamiętniał (malował je w latach 30 XX wieku), a zatem to scena projektowana z wyobraźni, przedstawiająca historyczny moment. | CHIP

Źródło: dailymail.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.