internet archive

Serwis Internet Archive niedostępny w Indiach

Chodzi o bibliotekę starych wersji stron internetowych.

Serwis Internet Archive jest od dwóch dni niedostępny w Indiach. Indyjskim internautom próbującym z niego skorzystać wyświetla się komunikat o treści: „Żądany adres URL został zablokowany zgodnie z instrukcjami otrzymanymi przez Departament Telekomunikacji, rząd Indii„. Informacja taka pojawiała się już wcześniej w przypadku innych ocenzurowanych w Indiach stron (m.in. WordPress, GitHub). Twórcy Internet Archive nie wiedzą dlaczego rząd zdecydował się zablokować treść do tego narzędzia, używanego najczęściej w celach edukacyjno-historycznych. Spekuluje się, że władzom może nie podobać się możliwość przeglądania dokumentów, które zostały usunięte z oryginalnych źródeł. The Wayback Machine (Maszyna Czasu) dostępna na Internet Archive pozwala bowiem na ominięcie rządowej cenzury. Archiwum magazynuje w kilkutygodniowych odstępach kopie wielu publicznie dostępnych stron. Dzięki temu internauci mogą zobaczyć jak zmieniają się w czasie strony – również te, które zostały w ich kraju zablokowane lub usunięte.

internet archive
Tak wyglądał CHIP.pl 20 lat temu (fot. Internet Archive)

W 2014 roku na zablokowanie dostępu do Internet Archive zdecydowały się Chiny. Rok później ten sam krok podjęła Rosja, tłumacząc, że strona zawiera linki do nagrań syryjskich islamistów.

Internet Archive powstał w 1996 r. z inicjatywy Brewstera Kahle. Celem projektu jest przechowywanie śladów kulturowego dziedzictwa w postaci elektronicznej. Na początku 2011 samo narzędzie Maszyny Czasu zawierało 2 petabajty danych, zwiększając swoją objętość każdego miesiąca o kolejne 20 terabajtów. W archiwum znajdziemy też olbrzymią kolekcję filmów, książek i nagrań, do których wygasły już prawa autorskie.  | CHIP