Najnowsze układy Intela – 8 generacja Core

Premierowe mobilne chipy to m.in. i7-8650U oraz i7-8550U. Nowe procesory, także obydwa i5, są 4-rdzeniowe i 8-wątkowe. Piszemy do jakiego typu urządzeń trafią.

Intel właśnie zaprezentował swoje najnowsze procesory Core generacji 8. Na razie to 4 mobilne modele. Na kolejne przyjdzie czas niebawem. Zaskoczeniem może być, że generacja 8 nie jest nigdzie oznaczona mianem Coffee Lake. Wyjaśnimy dlaczego.

Premiery kolejnych generacji procesorów Intela są dla komputerowych entuzjastów trochę jak Gwiazdka dla dzieci. Czeka się dość długo, a gdy w końcu przychodzi, to z nowymi zabawkami. Tak też jest teraz, choć Intel wyraźnie postanowił rozłożyć nam wrażenia w czasie. Oficjalnie pokazano jedynie cztery CPU.

Dlaczego nie Coffee Lake?

Nazwa Coffee Lake, używana przecież od dawna, nie pada nigdzie w przekazie Intela. I nic dziwnego. Nowe procesory to po prostu generacja 8 lub inaczej: Kaby Lake Refresh. Nie jest to jeszcze Coffee Lake, ale już nie „zwykły” Kaby Lake. Mamy do czynienia z daleko posuniętą ewolucją, ale z pewnością nie rewolucją. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Cztery nowe CPU Intela to dobra wiadomość dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup nowego, lekkiego laptopa (fot. Intel)

To procesory, będące nowym wcieleniem Kaby Lake, czyli generacji 7. Architektura CPU pozostała taka sama, podobnie jak proces technologiczny 14 nm oraz układ graficzny UHD Graphics 620.

Dla kogo nowe Core i7 / i5 generacji 8?

Intel prezentację rozpoczął od wyjaśnienia kierunku rozwoju swoich CPU. „Niebiescy” przeprowadzili badania, które miały pokazać do jakich zadań najczęściej wykorzystujemy komputery. No dobrze, może nie my, ale Amerykanie. Badania przeprowadzono w marcu. Co z nich wynika?

Przekrój najpopularniejszych zastosowań komputerów (fot. Intel)

Nic zaskakującego. Może poza wysokim wynikiem „content creation”, a więc tworzenia treści, zarówno graficznych, jak i wideo. Intel wziął sobie szczególnie mocno do serca właśnie tę kategorię.

Nowe procesory Kaby Lake Refresh mają więcej rdzeni fizycznych niż poprzednia generacja. Mowa o jednostkach niskonapięciowych, serii U, stworzonych dla lekkich i poręcznych laptopów. Core i7 oraz Core i5 mają cztery fizyczne rdzenie. Obsługują także Hyper Threading, co zapewnia im możliwość pracy jednocześnie na ośmiu wątkach. W porównaniu z poprzednimi CPU serii U to olbrzymi postęp.

Intel przekonuje, że to najlepszy moment, dla posiadaczy starych komputerów, by przesiąść się na nowe, bardziej wydajne CPU generacji 8. Firma proponuje to przede wszystkim użytkownikom, pracującym na co najmniej 5-letnich maszynach, których, według danych producenta, jest ponad 450 milionów. Określając możliwości swoich nowych procesorów, Intel odnosi się zarówno do ostatniej generacji, jak i tej sprzed 5 lat.

Na świecie działa ponad 450 milionów komputerów, które mają już co najmniej 5 lat (fot. Intel)

Dla kogo opracowano nowe CPU? Przede wszystkim dla osób, które w najbliższym czasie będą chciały kupić wydajny, a przy tym lekki laptop o niskiej emisji ciepła i hałasu. TDP (Thermal Design Power) nowych procesorów, mimo czterech rdzeni, jest zachęcająco niskie.

Nowe Kaby Lake Refresh mają być o 40 procent szybsze od swoich poprzedników z generacji 7 i dwukrotnie szybsze od starszych procesorów generacji 3 (fot. Intel)

Intel chwali się wydajnością nowych procesorów względem poprzedniej generacji, ale też stara się uświadomić użytkownikom naprawdę starych maszyn, jak duże zmiany zaszły przez 5 lat.

Intel nie ukrywa, że za wzrostem wydajności nowych CPU względem „zwykłych” Kaby Lake’ów stoi po prostu większa liczba rdzeni (fot. Intel)

Wraz z nową generacją czekają nas stare, sprawdzone nazwy rodzin laptopowych procesorów. Zobaczymy więc serię H dla wydajnych laptopów gamingowych i mobilnych stacji roboczych, serię Y stworzoną dla hybryd i ultra cienkich notebooków, serię S dla eleganckich All-in-One’ów i Mini PC oraz serię U dla komputerów uniwersalnego zastosowania.

Nowe CPU, ale stare serie – nazewnictwo procesorów pozostaje na szczęście niezmienione (fot. Intel)

Przyjrzyjmy się dokładnie specyfikacjom Kaby Lake Refresh i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: dla kogo powstały nowe procesory generacji 8 z rodziny U?

i5-7300Ui7-7600Ui5-8250Ui5-8350Ui7-8550Ui7-8650U
Litografia [nm]14
Liczba rdzeni24
Liczba wątków48
Bazowa częstotliwość [GHz]2,62,81,61,71,81,9
Maks. częstotliwość turbo [GHz]3,53,93,43,64,04,2
SmartCache [MB]3468
TDP [W]15
Konfigurowalna częstotliwość TDP-up [GHz]2,72,91,81,92,02,1
Konfigurowalny tryb TDP-up [W]25
Konfigurowalna częstotliwość TDP-down [MHz]800
Konfigurowalny tryb TDP-down [W]7,510
Maks. wielkość pamięci [GB]32
Rodzaje pamięciDDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600DDR4-2400, LPDDR3-2133
Intel® GraphicsHD 620UHD 620
Rekomendowana cena [$]281393297297409409

Nowe układy dominują nad generacją 7 – liczbą rdzeni. 4 rdzenie i 8 jednocześnie aktywnych wątków to wartość, którą dotąd znaliśmy, w przypadku mobilnych CPU, z wysokowydajnej serii H. Zapowiadany przez „niebieskich” wzrost wydajności wielowątkowej jest właściwie pewny.

Chociaż maksymalne częstotliwości w trybie turbo wzrosły, to częstotliwości bazowe zdecydowanie spadły. Nie powinno to jednak oznaczać spadku wydajności, gdyż nowe CPU nie tylko nadrabiają liczbą rdzeni, ale też są w stanie szybko dogonić, a nawet prześcignąć taktowanie procesorów poprzedniej generacji.

Wzrosła pojemność pamięci podręcznej cache. Wynika to nie tyle ze zmian w architekturze procesora, co ze zwiększenia liczby rdzeni CPU. Na jeden rdzeń nadal przypadają 2 MB w Core i7 oraz 1,5 MB w Core i5.

Core i7-8650U oraz i7-8550U znajdą swoje miejsce zapewne głównie w laptopach biznesowych oraz multimedialnych. Nie trafią raczej do notebooków gamingowych. Możemy być jednak pewni, że wielu producentów może chcieć z ich użyciem podjąć się próby stworzenia również laptopa nadającego się do gier. Nowe, czterordzeniowe Core i7 U z pewnością nie będą tak wąskim gardłem, jak dotychczasowe, 2-rdzeniowe jednostki z rodziny U. Acer już zapowiedział maszynę tego typu.

Semi-gamingowy laptop konwertowalny 5 Spin Acera z nowym CPU 8 generacji i GeForce GTX 1050 Ti (fot. Acer)

Z Core i5-8350U i Core i5-8250U sprawa wygląda podobnie, chociaż ich niższe częstotliwości maksymalne sugerują, że jednostki te trafią do nieco lżejszych i cieńszych komputerów.

Ewolucja we właściwym kierunku

Możemy czuć pewien niedosyt. Premiera nie pokazała jeszcze procesorów Coffee Lake, a jedynie cztery mobilne jednostki Kaby Lake Refresh. Jednak kierunek zmian w układach Intela został jasno zarysowany. Widać, że producent idzie w kierunku większej liczby rdzeni CPU. Przecieki, o których wspominaliśmy w CHIP-ie, sugerują, że podobnego zabiegu możemy spodziewać się także w przypadku nowych procesorów desktopowych oraz mobilnych z rodziny H.

We wrześniu premiery pierwszych laptopów z nowymi Kaby Lake Refresh, a tajemnicze „więcej” jesienią i później (fot. Intel)

Pozostałe procesory generacji 8, zapewne już Coffee Lake, zobaczymy jesienią. Nie podano co prawda dokładnej daty, jednak nie mam wątpliwości, że „niebiescy” będą chcieli zdążyć przed zakupowym szaleństwem końcówki roku.

Rozwój procesorów w 2017 roku jest bardzo dynamiczny. Intel poczuł oddech AMD na plecach, a premiera najnowszych układów to kolejny znak, że rywalizacja będzie zaciekła. | CHIP

Powiązane treści:

Jaki procesor wybrać do laptopa?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.