Bitcoin Cash ma problemy.

Podział w środowisku bitcoina

Jest nowa kryptowaluta - bitcoin cash.

W dotychczasowym systemie bitcoin wykonywanych jest 7 operacji na sekundę. Dla porównania, w każdej sekundzie kartami kredytowymi Visa realizuje się 2 tysiące transakcji. Aby zwiększyć możliwości kryptowaluty, społeczność opracowała rozwiązanie SegWit2x, które polega na zmianie sposobu obliczania. „Reforma” ma pojawić się do listopada. Jednak część użytkowników waluty, głównie z Chin, nie satysfakcjonowało to rozwiązanie. Dlatego oddzielili się od macierzystej kryptowaluty i stworzyli jej ulepszoną wersję, którą nazwali – bitcoin cash.

Bitcoin Cash ma problemy.
Bitcoin cash wyraźnie odstaje od waluty macierzystej (fot. cash.coin.dance)

Bitcoin cash dziedziczy po tradycyjnym bitcoinie całą historię transakcji, ale od sierpnia zaczyna działać jako samodzielna waluta. Nie wiadomo jednak, czy się utrzyma. Co prawda jej cena osiągnęła wartość 400 dolarów, ale jest to niczym w porównaniu z kursem „klasycznego” bitcoina na poziomie 2700 dolarów.

Rozwiązanie SegWit2x zostało zaakceptowane przez większość użytkowników bitcoina (fot. cash.coin.dance)

To, który kierunek przyjmie się, zależy od obliczających łańcuchy kryptowalut. Jak wynika z pierwszych statystyk, wyodrębnienie bitcoin cash nie wpłynęło specjalnie na szybkość odkrywania kolejnych bloków klasycznego bitcoina. Część użytkowników w momencie rozdzielenia skopiowała portfel, zyskując tym samym „dywidendę”. Kiedy zostanie ona spieniężona, zależy od giełd, które nie zawsze akceptują BCC (bitcoin cash), czekają aż wystarczająco wielu użytkowników zacznie korzystać z nowej waluty.

Warto pamiętać, że odkrywanie kolejnych bloków kosztuje. Wirtualnym „górnikom” musi się opłacać wykorzystywanie mocy obliczeniowej do otrzymywania kryptowaluty. A różnica wartości pomiędzy bitcoin cash a zwykłym bitcoinem jest bardzo duża. | CHIP