Premiera kart graficznych AMD Radeon RX Vega 64 i 56

Oficjalnie debiutują dwie karty AMD. Mocniejszy model to Radeon RX Vega 64, są już pierwsze testy. Karta prezentuje się nieźle, choć nie jest najbardziej wydajną jednostką aktualnie dostępną na rynku. Co należy wiedzieć o nowym produkcie AMD?

AMD Radeon RX Vega 64 to jeden z najbardziej oczekiwanych podzespołów na rynku kart graficznych. Oczekiwali go przede wszystkim gracze, a także coraz większa rzesza „górników” kryptowalut. „64” to obecnie najbardziej wydajny model AMD. W testach wypada podobnie jak NVIDIA GeForce GTX 1080. W niektórych zastosowaniach karta jest wolniejsza od wymienionego modelu konkurencyjnej firmy, w niektórych szybsza (poniżej przykłady). O ile wydajność karty nie budzi większych zastrzeżeń, to jednak RX Vega 64 nie zaskakuje szczególnie pozytywnie. Biorąc pod uwagę długi czas „powstawania” produktu, wiele osób wiązało z pierwszym podzespołem zbudowanym na architekturze Vega 10 większe nadzieje.

Miłośnicy gier pierwsze informacje o nowych kartach Vega otrzymali niemal dwa lata temu, a dane dotyczące ich architektury znane są od 7 miesięcy. Karta AMD Radeon RX Vega 64 oraz wolniejszy model RX Vega 56 oficjalnie wchodzą na rynek. Według informacji publikowanych przez AMD, obie są już dostępne powszechnie w sprzedaży indywidualnej i w wybranych sklepach w pakietach Radeon Pack (karta + procesor + płyta główna). Niestety, jak sprawdziliśmy, w polskich sklepach nowinek AMD jeszcze nie kupicie.  Zapewne sytuacja zmieni się w najbliższych tygodniach.

Wyniki testów kart AMD
Wyniki testów nowych kart AMD w grze Battlefield 1 w rozdzielczości Ultra HD (fot. AnandTech)

W wielu grach niewielka przewaga karty AMD Radeon RX Vega 64 widoczna jest w najwyższej rozdzielczości (Ultra HD) i przy najwyższym poziomie ustawień jakości dla danego tytułu. Taki rezultat można uzyskać nie tylko w przypadku „Battlefield 1”, również w innych grach.

testy kart AMD
Wyniki testów nowych kart AMD w grze Battlefield 1 w rozdzielczości Full HD. (fot. AnandTech)

Karta NVIDIA GeForce GTX 1080 odzyskuje przewagę przy zmianie rozdzielczości na niższą. W testach przeprowadzanych w rozdzielczości Full HD karty AMD okazują się być wolniejsze od wspomnianego modelu NVIDII. Wyjątkiem jest gra „GTA V”, w której, nawet w rozdzielczości Ultra HD, GPU AMD radzi sobie nieznacznie gorzej od GTX 1080 Nvidii.

Warto zauważyć, że całkowicie poza zasięgiem wydajnościowym nowych kart AMD znajduje się NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti. Trzeba jednak pamiętać, że choć nie znamy jeszcze cen nowych kart AMD w polskich sklepach, to topowy model Nvidii z całą pewnością będzie droższy od Radeonów RX Vega.

testy kart AMD
Pomiar poboru mocy podczas obciążenia karty graficznej (fot. AnandTech)

Największą wadą najszybszej obecnie karty AMD – Radeon RX Vega 64 – jest pobór mocy pod obciążeniem oraz temperatura układu graficznego. Jak widać na powyższym wykresie, RX Vega 64 pobiera prawie pół kilowata mocy, co jest wartością znacznie wyższą nawet od zauważalnie szybszej karty konkurencyjnej – NVIDII GeForce GTX 1080 Ti. Podobnie jest z temperaturą GPU i głośnością aktywnego systemu chłodzącego karty AMD. „64” nagrzewa się pod obciążeniem do nawet 85°C, a próbujący odprowadzić tak duże ciepło układ chłodzący hałasuje na poziomie 56,4 dB(A).

Choć do wydajności trudno mieć zastrzeżenia, nowa karta AMD rozczarowuje pod względem zużycia energii, temperatury i głośności. Czy rozczaruje także ceną? O tym przekonamy się, gdy pierwsze produkty faktycznie trafią do polskich sklepów. | CHIP

0
Źródło: anandtech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.