Jak zmieniały się Galaxy Note?

Samsung Galaxy Note 8 to najnowszy wielkoekranowy smartfon koreańskiego potentata. Dzisiejsza konferencja jest okazją, by przypomnieć sobie, jak seria Note zmieniała się przez ostatnie lata.

Samsung Galaxy Note

Pierwszy Samsung Galaxy Note został zaprezentowany światu podczas targów IFA w Berlinie w 2011 roku. Wielu kwestionowało wówczas przesadnie duży – ich zdaniem – 5,3-calowy ekran tego urządzenia (dziś wartość zupełnie normalna nawet jak dla „zwykłych” smartfonów), ale model ten, wprowadzony do sprzedaży w październiku 2011 roku w ciągu dwóch miesięcy trafił do rąk miliona użytkowników. Doskonały sukces rynkowy Samsunga zwiastował oczywistą kontynuację serii Note.

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note – pierwszy z całej serii (fot. Samsung)

Samsung Galaxy Note II

Rok później, również na berlińskich targach IFA, pojawił się model drugiej generacji. Miał nie tylko zauważalnie zmieniony wygląd, ale i większy (5,5″) ekran.

Samsung Galaxy Note II
Zaokrąglony Samsung Galaxy Note drugiej generacji (fot. Samsung)

W smartfonie znalazły się też znacznie szybsze podzespoły (4-rdzeniowy układ zamiast 2-rdzeniowego w poprzedniej generacji). Samsung poprawił też działanie rysika, który po zmianie był w stanie rozróżnić 1024 poziomy nacisku.

Samsung Galaxy Note 3

Note 3 był pierwszym z serii Note produktem, w którym Samsung zaczął stosować zabieg stylistyczny w postaci „plastikowej skóry” w obudowie urządzenia.

Samsung Galaxy Note 3 (fot. Samsung)

Jeszcze większy – 5,7″ – ekran, po raz pierwszy w rozdzielczości Full HD (1080 p) i możliwość nagrywania wideo 4K (co prawda tylko maks. 5 minut, ale zawsze). Był to też pierwszy model, w którym Samsung zastosował gniazdko USB 3.0. Sprzęt zadebiutował na rynku we wrześniu 2013 roku

Samsung Galaxy Note 3 Neo

Popularność Note’ów stale rosła, ale nie wszyscy mogli sobie pozwolić na topowe i drogie modele. Samsung postanowił wyjść klientom naprzeciw oferując kilka miesięcy później, tj. w styczniu 2014 roku „okrojone” wydanie Note 3, zwane Note 3 Neo. Neo miał ekran o niższej rozdzielczości (720p) i nieco gorszą wydajność od „trójki”.

Samsung Galaxy Note 3 Neo
Samsung Galaxy Note 3 Neo – nieco uboższa, ale i tańsza wersja „trójki” (fot. Samsung)

Samsung Galaxy Note 4

3 września 2014 roku, ponownie w Berlinie na targach IFA, Samsung zaprezentował Note’a 4, z wyróżniającą się, znacznie bardziej elegancką „skórzaną” obudową.

Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4 z charakterystyczną „plastikową skórą” (fot. Samsung)

Note 4 otrzymał 5,7-calowy ekran o rozdzielczości QHD, 16 megapikselowy aparat z optyczną stabilizacją i aż 2048 poziomów nacisku rozpoznawanych przez rysik dołączany do tego modelu.

Samsung Galaxy Note Edge

W zasadzie równocześnie z Galaxy Note 4 Samsung wprowadza model Note Edge charakteryzujący się zakrzywionym ekranem z dodatkowymi funkcjami w zakrzywionych obszarach.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge – z charakterystycznym zakrzywionym ekranem (fot. Samsung)

Samsung Galaxy Note 5

13 sierpnia 2015 roku Samsung pochwalił się kolejną generacją Note’a. Jego ekran ma przekątną 5,7″ i wyświetla obraz z rozdzielczością 1440 p.

Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy Note 5 – oparty na podzespołach Galaxy S6 (fot. Samsung)

W tym modelu znalazł się ośmiordzeniowy procesor Exynos 7 Octa 7420. Zmienione zostało też miejsce mocowana rysika w obudowie urządzenia. Był to też pierwszy Note, w którym wymiana baterii nie była tak prosta, jak miało to miejsce w poprzednich generacjach.

Samsung Galaxy Note 7

To najkrócej „żyjący” Note na rynku. Smartfon został pokazany został przez Koreańczyków raptem rok temu, 2 sierpnia, podczas konferencji bardzo podobnej do tej, którą mieliśmy okazję dziś oglądać i również w Nowym Jorku.

Samsung Galaxy Note 7
Samsung Galaxy Note 7 byłby udanym modelem, gdyby nie problemy z zapalającymi się bateriami (fot. Samsung)

Wodoodporna obudowa i pierwszy model ze złączem USB-C. Jeżeli zaskakuje was brak Samsunga Note 6, to wyjaśniamy, że taki model nigdy nie powstał, Samsung zdecydował się „przeskoczyć” z „piątki” na „siódemkę”, by zsynchronizować serię Note z topowymi smartfonami Galaxy S – w tym przypadku z Samsung Galaxy S7. Niestety kłopoty Note’a 7 z sekcją zasilania (zapalające się baterie) spowodowały, że już 11 października 2016 roku model został wycofany z rynku.

Samsung Galaxy Note FE

7 lipca 2017 roku w wybranych krajach (nie w Polsce) Samsung wprowadził do swojej oferty model Note FE. Jest to tak naprawdę Samsung Galaxy Note 7, ale z całkowicie zmodyfikowaną (zmniejszoną – ze względów bezpieczeństwa) baterią.

Samsung Galaxy Note FE
Samsung Galaxy Note FE – próba „naprawy” sytuacji z Note 7 (fot. Samsung)

Samsung Galaxy Note 8

Pierwsze oficjalne wzmianki na temat nowego Note’a Samsung opublikował 20 lipca br. w formie tweeta. Tradycyjnie w sieci pojawiały się kolejne doniesienia i spekulacje dot. tego, jakich zmian można się w tym modelu spodziewać. My już wiemy. O pierwszych wrażeniach z testu przeczytacie w tekście Konstantego Młynarczyka.
| CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.