Trojan Development Kit pozwala tworzyć ransomware bez fachowej wiedzy.

Praktycznie każdy może stworzyć ransomware na Androida

Fot. Sylvain Naudin
Eksperci od bezpieczeństwa firmy Symantec zidentyfikowali aplikację do tworzenia złośliwego oprogramowania na Androida. Dzięki niej praktycznie każdy może stworzyć swoją wersję aplikacji do szyfrowania danych. Nie potrzeba do tego praktycznie żadnej wiedzy z zakresu programowania.

TDK, czyli Trojan Development Kit pojawił się w Chinach. Aplikacja pozwala stworzyć własną wersję programu Lockdroid, który blokuje ekran telefonu, zmienia PIN i szyfruje dane. Prawdopodobnie dość szybko powstaną wersje w innych językach i niedługo złośliwe oprogramowanie zostanie skierowane przeciwko użytkownikom smartfonów w innych częściach świata. Złośliwe oprogramowanie dodatkowo utrudnia próby odinstalowania, nawet z poziomu linii komend.

Trojan Development Kit pojawił się w Chinach.
Teraz nawet bez żadnej wiedzy można stworzyć złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane (fot. Security Affairs)

Aby stworzyć aplikację szyfrująca dane, wystarczy kilka kliknięć. Przestępcy mogą za jej pomocą ustawić komunikat, który pojawi się na zablokowanym ekranie, klucz do odblokowania zainfekowanego urządzenia, a także animację i ikonę złośliwego programu. Twórcy narzędzia zarabiają na nim, pobierając jednorazową opłatę po stworzeniu pierwszego wirusa.

Android z powodu swojej popularności jest głównym celem ataku twórców oprogramowania szyfrującego dane oraz aplikacji szpiegowskich. Złośliwe programy dostępne są nawet w sklepie Google Play, o czym w lipcu pisała Sylwia Zimowska. Aby uniknąć zarażenia, powinniśmy instalować aktualizacje systemu, a także pobierać appy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Co jakiś czas należy także sprawdzać uprawnienia zainstalowanych programów. | CHIP

0
Źródło: Security Affairs
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.