yotaphone 3

Yota 3: specyfikacja i zdjęcia smartfonu z ekranem e-ink

Nowy smartfon rosyjskiego producenta wydaje się poprawiać błędy poprzednich modeli.

Smartfon Yota 3 ukazała się na renderach, które wyciekły do sieci. Wyglądają one jak część kampanii reklamowej urządzenia, stąd można przypuszczać, że są dość wiarygodne. Mamy też nieco danych dotyczących specyfikacji urządzenia.

Rendery prezentują smartfon zarówno z przodu, jak i z tyłu. Yota 3 może się podobać. Podobnie jak w większości tegorocznych nowości ograniczono w nim ramki ekranu. Ten będzie miał przekątną 5,5″ i rozdzielczość FHD. Mowa oczywiście o głównym ekranie. Dodatkowy, wykonany w znanej z czytników książek elektronicznych technologii e-ink jest niecoo mniejszy (5,2″) i znajduje się na plecach urządzenia. Jego rozdzielczość jest niższa, ale nadal dość wysoka jak na ten typ ekranu. Wynosi bowiem 1280 x 720 pikseli.

Na ekranie e-ink nowego Yota 3 możemy wyświetlić właściwie wszelkie treści – nie tylko tekst (fot. Gizchina)

Drugi, pomocniczy ekran, ma za zadanie nie tylko wyświetlać powiadomienia, ale też świetnie nada się np. do czytania książek na telefonie (ekrany e-ink nie męczą wzroku bardziej niż zwykła, papierowa książka). Dzięki bardzo małemu zużyciu energii dodatkowy ekran nie wpływa zbytnio na czas pracy na baterii.

Yota3 wyposażono w dwa aparaty – co interesujące: przedni charakteryzuje się odrobinę większą rozdzielczością (13 MPix) niż aparat główny (12 MPix). Obydwa są modułami pojedynczymi, więc w tym względzie Yota 3 odstaje od innych nowości drugiej połowy 2017 roku.

Nowy smartfon Yota Devices – Yota 3 – dysponuje pojedynczym aparatem z tyłu (fot. Gizchina)

Specyfikacja Yota 3 umieszcza rosyjski smartfon na średniej półce. Procesor zastosowany w tym urządzeniu to Qualcomm Snapdragon 626, mocny, ale nie topowy SoC amerykańskiego lidera produkcji procesorów ARM do smartfonów. 4 GB pamięci RAM to wartość nieodstająca od tego co możemy zobaczyć w innych smartfoanach z tego segmentu. Pojemność wewnętrznej pamięci to 64 GB w tańszej wersji (350 dolarów – niecałe 1300 złotych) lub 128 GB (450 dolarów – około 1650 złotych). Bateria ma pojemność 3200 mAh.

Linia rosyjskich telefonów YotaPhone (teraz przemianowane na Yota) obejmowała do tej pory dwa urządzenia oferujące  dość niezwykłą cechę – drugi ekran wykonany w technologii e-ink. Zajmujący cały tył urządzenia ekran miał pozwalać na znaczące obniżenie zużycia energii przy zachowaniu walorów użytkowych. zarówno YotaPhone jak i YotaPhone 2 nie sprostały obietnicom: były zbyt mało wydajne, zbyt drogie i przede wszystkim, ich ekrany e-ink wyświetlały obraz bardzo niskiej jakości. Nic więc dziwnego, że nie odniosły rynkowego sukcesu. Yota 3 ma być wyraźnie tańszy, a ekran e-ink ma oferować wysoką rozdzielczość. Czy powiedzenie „do trzech razy sztuka” sprawdzi się i w tym przypadku? | CHIP

Źródło: Gizchina