Jak Brexit wpłynie na bezpieczeństwo komputerowe?

Irlandia może pomóc Wielkiej Brytanii zabezpieczyć systemy informatyczne po Brexicie.

Wielka Brytania wprowadziła w życie „Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych” (GDPR). Przystosowała też swoje przepisy do wymogów dyrektywy NIS, dotyczącej zabezpieczenia systemów informatycznych. Przyjęte w 2016 roku przepisy zacieśniają współpracę pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Brytyjscy przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe obawiają się jednak, że wyjście z Unii Europejskiej może wystawić Wielką Brytanię na ataki hakerskie. Eksperci od cyberbezpieczeństwa apelują, aby przygotować się na Brexit.

Hakerzy obecnie stosują dużą różnorodność wyrafinowanych technik.  Potencjalna impotencja legislacyjna po Brexicie stanowi naprawdę duże zmartwienie dla wielu firm. — martwi się Paul C. Dwyer — Chcemy, aby Irlandia była tym państwem, które pomoże Wielkiej Brytanii. Chcemy utworzenia wspólnej grupy, aby poradzić sobie z cyberterroryzmem po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.

Troska szefa ICTTF nie jest bezpodstawna. Może się okazać, ze Wielka Brytania pomimo prawa zgodnego z dyrektywami Komisji i Parlamentu Europejskiego, zostanie odcięta od informacji, które będą sobie przekazywały państwa członkowskie. Współpraca z Irlandią, która pozostaje w Unii Europejskiej, a jednocześnie jest sąsiadem Wielkiej Brytanii, miałaby pomóc uniknąć dodatkowych zagrożeń ze strony cyberprzestępców.

Według pomysłu Dwyera, jednostka miałaby zostać zbudowana na wzór zarządzanej przez niego organizacji non-profit zajmującej się cyberbezpieczeństwem. ICTTF została założona siedem lat temu i zrzesza 4 tys. ekspertów od spraw bezpieczeństwa z całego świata, aby chronić państwa, obywateli i firmy przed przestępstwami z wykorzystaniem najnowszych technologii. Temat Brexitu będzie szeroko omawiany 24 października na konferencji Cyber Threat Summit w Dublinie. | CHIP