CETA może spowodować spadek cen elektroniki

Tańsze powinny być maszyny, aparatura pomiarowa i sprzęt elektroniczny. CETA znosi 98% opłat celnych pomiędzy stronami porozumienia.

Przedsiębiorcy będą mogli od razu wyrobić potrzebne certyfikaty, obowiązujące w Unii i Kanadzie bez ponownego wykonywania testów swoich produktów. W efekcie spadną koszty, na czym mają zyskać i przedsiębiorcy i klienci. Obecnie Unia Europejska więcej eksportuje do Kanady, niż importuje, ale w przyszłości może się to zmienić. Prawdopodobnie umowa doprowadzi do spadku cen elektroniki i innych towarów sprowadzanych zza oceanu. W Kanadzie swoją filię ma między innymi amerykańskie AMD. Niewykluczone, że także inne firmy z USA, działające w Kanadzie, dzięki CETA mogą mieć łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku.

Premier Kanady Justin Trudeau i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podpisali porozumienie 30 października 2016 roku, 21 września 2017 CETA weszła w życie (fot. europa.eu)

Wejście na polski rynek planuje między innymi Amazon. Polacy teraz korzystają z niemieckiej strony amerykańskiego giganta, która dostępna jest też w naszym języku. Kiedy firma zdecyduje się uruchomić swoje oddziały w Polsce, mogą to odczuć polskie sklepy internetowe, takie jak Allegro, dla którego Amazon jest bezpośrednim konkurentem. Ułatwienie handlu z Kanadą na mocy umowy CETA może zagrozić pozycji Allegro.

W 2016 roku Kanada eksportowała do krajów Unii Europejskiej towary o wartości 29 miliardów dolarów, eksport do Kanady z UE wyniósł 35 miliardów dolarów (fot. europa.eu)

Podobnie jak ACTA i TTIP, porozumienie wzbudzało kontrowersje. Głównie były one związane z kwestią praw autorskich, co wywołało liczne protesty na Starym Kontynencie. W efekcie Komisja Europejska odrzuciła antypirackie zapisy, zwiększające odpowiedzialność właścicieli serwisów, w których publikowane są materiały naruszające te prawa. Czechy, Bułgaria i Rumunia próbowały blokować umowę CETA. Jednak po zniesieniu obowiązku wizowego przez Kanadę, wymienione kraje wycofały swój sprzeciw. | CHIP

0
Źródło: europa.eu
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.