chiny

Chiny wprowadzą zakaz sprzedaży spalinowych aut

W ubiegłą sobotę wiceminister przemysłu Xin Guobin przekazał informację, że rząd pracuje nad stworzeniem planu zakończenia produkcji i sprzedaży tradycyjnych samochodów spalinowych. Zakaz nie będzie dotyczył co prawda poruszania się autami na benzynę i ropę, ale i tak w bardzo mocnym stopniu ograniczy obecność takich aut na chińskich ulicach. Nie znamy jeszcze daty wdrożenia takiej ustawy, ale jeśli Chiny wezmą przykład z Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie takie reformy zostały już zatwierdzone, zakaz może wejść w życie w 2040 roku. Z drugiej strony Chiny zmagają się z o wiele większymi zanieczyszczeniami powietrza niż jakikolwiek europejski kraj i data ta może być w tym przypadku bliższa nawet o dekadę.

Reforma zakłada oczywiście stopniowe wprowadzanie zmian. Jeśli zostanie zatwierdzona, chińskie firmy motoryzacyjne odczują jej skutki już w najbliższych latach. W 2018 roku 8% wszystkich samochodów produkowanych przez danego producenta będzie musiała być elektryczna lub hybrydowa. W 2019 roku wartość ta ma wzrosnąć do 10%, a w 2020 – do 12%.

chiny
Według naukowców z Instytutu im. Maxa Plancka smog w Chinach jest przyczyną 1,4 miliona zgonów rocznie.

Dbanie o środowisko to tylko jedna z przyczyn zapowiedzianej reformy. Rząd ma zamiar tym krokiem wesprzeć raczkujący przemysł aut elektrycznych. Już teraz Chiny inwestują miliardy dolarów w badania technologii związanych z takim napędem. Według nieoficjalnych źródeł agencji prasowej Xinhua, władze rozważają też wprowadzenie programu dofinansowania zakupu aut elektrycznych i hybrydowych, które sięgałyby nawet 50% wartości samochodu przy spełnieniu określonych warunków. | CHIP