Chipset Intel Z390 dla ośmiu rdzeni i szesnastu wątków

Jeden z partnerów Intela podał istotne dane dotyczące nowego chipsetu, który pojawi się w przyszłym roku.

Chipset Intel Z370 zadebiutuje wraz z desktopowymi procesorami generacji 8, co będzie miało prawdopodobnie miejsce 5 października. Data ta pojawia się w wielu przeciekach, chociaż nie została potwierdzona. Natomiast jak wynika z „mapy drogowej” chipsetów Intela, w 2018 roku zobaczymy jego następcę – Z390. I to właśnie ten chip jest bohaterem dzisiejszego przecieku.

Firma Eurocom, zajmująca się głównie budowaniem laptopów w oparciu o kadłubki (a więc przygotowane przez większego producenta zestawy zawierające obudowę, ekran, płytę główną oraz często także procesor) przypadkiem wyjawiła sekret Intela. Przedstawiciel firmy poinformował, w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników, że Z370 zostanie przez producenta pominięty, a w planach jest update nowych modeli do Z390, który ukaże się w drugiej połowie 2018 roku i będzie obsługiwał ośmiordzeniowe i szesnastowątkowe CPU.

 

Nie ma to jak opublikować w sieci tajne dane (fot. videocardz)

Skoro w chipsecie skierowanym do bardziej wymagających odbiorców (bo taką rolę u Intela pełnią układy z oznaczeniem „Z”) pojawi się obsługa ośmiordzeniowych CPU, to znaczy, że pojawią się także i one. Plotki i przecieki dotyczące procesorów generacji 8, CoffeeLake S, wskazywały, że najmocniejszy przedstawiciel tejże, model Core i7-8700K, będzie wyposażony w 6 rdzeni. Możliwe zatem, że Z390 będzie współpracował już z następną, dziewiątą generacją Core.

Według mapy drogowej Intela chipset Z390 ukaże się dopiero w drugiej połowie 2018 roku.

Powyższy przeciek podsuwa także inny domysł. Skoro Eurocom decyduje się pominąć chipset Z370, a Z390 to dopiero plan na druga połowę 2018 roku, to co z obsługą procesorów CoffeeLake S? Wątpliwe, by producent odpuścił te jednostki. Oczywiście mógłby wykorzystać któryś z chipsetów innych, niższych serii, zapewne B360, ale może być też inne rozwiązanie. Przecież wiadomo, że nowe CPU są mechanicznie zgodne z dotychczasowym gniazdem LGA 1151. Czyżby Z270 miał sobie dać radę z nowymi CPU? | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.