twitter

Długość życia użytkownika mogą określić jego… tweety

American Journal of Public Health opublikowano wyniki badania, które miało wykazać korelacje między tym, co ludzie piszą w mediach społecznościowych a ich zdrowotnymi nawykami. W tym celu opracowano algorytm, który przeanalizował posty użytkowników Twittera, określając je jako pozytywne, czyli odzwierciedlające dobrostan lub negatywne, sygnalizujące zły nastrój. Okazuje się, że tych ostatnich jest znacznie więcej.

Quynh Nguyen, autor badania, wraz ze swoim zespołem wziął pod uwagę blisko 80 milionów postów z ponad 600 tysięcy kont w okresie od kwietnia 2015 roku do marca 2016. W tweetach tych szukano przede wszystkim odniesień do 1430 popularnych potraw oraz 376 typów aktywności fizycznej, przy czym w przypadku tych ostatnich wykluczono wpisy sugerujące, że użytkownik tylko wspominał o danym sporcie zamiast rzeczywiście go uprawiać. Algorytm, przez który przepuszczono tak dużą bazę danych z 78-procentową dokładnością określał, czy dany tweet zaliczyć do kategorii szczęśliwych czy niezadowolonych lub neutralnych wpisów.

Jak się okazało tylko 19 proc. tweetów w ciągu roku wyrażało szczęście. Z kolei jedynie 4 proc. postów dotyczyło jedzenia, 2 proc. ćwiczeń fizycznych, a mniej niż jeden procent alkoholu. Dzięki dużemu rozmiarowi badanej próby można było wykorzystać miliony tweetów do porównania ich z wynikami zdrowia pochodzącymi z lokalnych centrów kontroli i zapobiegania chorób czy departamentowi transportu.

szczęśliwi ludzie
Szczęśliwi ludzie żyją dłużej.

Hrabstwa z bardziej szczęśliwymi tweetami miały mniej przedwczesnych zgonów, czyli takich, gdzie zmarły ukończył mniej niż 75 lat. Zauważono również, że użytkownicy z tych samych „szczęśliwych” hrabstw opublikowali więcej wpisów o aktywności fizycznej. Co więcej w obszarach, gdzie pojawiały się wpisy na temat treningów czy biegów odnotowano o 714 mniej przedwczesnych zgonów na 100 tysięcy, niż w miejscach, w których ludzie nie tweetują na temat ćwiczeń. W tych pierwszych odnotowano też o 2,5-procent mniejszy wskaźnik otyłości. Z kolei w hrabstwach, gdzie ludzie w tweetach często wspominają o alkoholu odnotowano aż o 4 proc. więcej śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców niż w miejscach, gdzie o alkoholu pisze się na Twitterze rzadziej.

Do najszczęśliwszych stanów w USA, przynajmniej według danych z Twittera, zaliczyć można Montanę, Tennessee, Utah, New Hampshire, Arkansas, Maine i Colorado. Z kolei najmniej pozytywnych postów powstaje w Louisianie, Północnej Dakocie, Oregonie, Maryland i Teksasie. Najbardziej smutnym miesiącem w roku jest kwiecień, kiedy tylko 15 proc. postów dotyczy pozytywnych zjawisk.

Te badania łączą się niejako z holenderski, raportem z 2010 roku, w którym wykazano, że szczęśliwi ludzie w wieku 65-85 lat są o 22 proc. mniej narażeni na śmierć w przeciągu kolejnych 15 lat niż ich nieszczęśliwi rówieśnicy. | CHIP

0
Źródło: vice.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.