malware - ilustracja

Hakerzy też korzystają ze sztucznej inteligencji

Badacze z firmy ZeroFOX zajmującej się bezpieczeństwem danych przeprowadzili ciekawy eksperyment i wyhodowali sztuczną inteligencję, która hakowała lepiej niż hakerzy-ludzie.

Zadaniem Johna Seymoura doktoranta UMBC oraz Philipa Tully’ego z University of Edinburgh & Royal Institute of Technology (obaj zatrudnieni w ZeroFOX) było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja jest w stanie nakłonić użytkowników Twittera do klikania w podejrzane linki, które mogłyby prowadzić do złośliwego oprogramowania, czy stron phishingowych, kradnących dane odwiedzających. Eksperyment przez nich przeprowadzony powiódł się znacznie lepiej niż oczekiwano i dowodzi, że hakerzy niebawem zaczną stosować algorytmy SI na masową skalę, głównie ze względu na efektywność tego typu ataków.

eksperymentalny atak snap
Przygotowany „atak” nazwany SNAP_R wykorzystujący Twittera i algorytmy SI okazał się skuteczniejszy, niż gdyby podobne działania przeprowadzali ludzie (fot. ZeroFOX).

Zautomatyzowany atak wykorzystujący sztuczną inteligencję, nazwany SNAP_R wykazał się skutecznością na poziomie przekraczającym 30 procent. Oznacza to, że jedna trzecia osób stanowiących cele tego ataku-eksperymentu dała się nabrać na posty nakłaniające do kliknięcia w spreparowane odnośniki phishingowe. Dla porównania obaj badacze przedstawili dane dotyczące rzeczywistych ataków phishingowych, które obecnie również są częściowo zautomatyzowane, ich skuteczność okazywała się jednak niższa: rzędu 5-14 procent. Jedynie precyzyjne, manualne ataki kierowane okazywały się skuteczniejsze (45 procent), ale w tym przypadku skala działania jest znacznie mniejsza (manualne ataki to ataki na pojedyncze cele).

W swoim eksperymencie badacze z ZeroFOX wykorzystali rekurencyjną, trójwarstwową sieć neuronową fizycznie umieszczoną w chmurze Amazon EC2, aby sprawdzić, czy potencjalny atak byłby opłacalny dla prawdziwych agresorów. Trening sieci neuronowej wykorzystujący zestaw danych obejmujący ponad 2 miliony tweetów kosztował (moc obliczeniowa) ok. 65 centów za godzinę. Ciekawostką jest to, że w swoim eksperymentalnym ataku naukowcy wykorzystali linki wykrywane przez większość skanerów antywirusowych jako prowadzące do złośliwych/phishingowych stron, a mimo to Google umożliwiło ich ukrycie za pomocą serwisu skracającego goo.gl.

haker kontra SI
Zautomatyzowany atak w zestawieniu z analogicznym atakiem w wykonaniu człowieka okazał się znacznie wydajniejszy (fot. ZeroFOX).

Sztuczna inteligencja pomogła przede wszystkim „wyprodukować” wiarygodnie wyglądające tweety. I – jak widać na powyższej tabeli – robiła to znacznie szybciej niż ludzki agresor, a także efektywność działań zautomatyzowanych z wykorzystaniem SI była wyższa. Jak bronić się przed tego typu atakami? Tak jak dotychczas. Jak wspomniano wcześniej – wszystkie strony phishingowe, do których linki ukryto w preparowanych przez SI wpisach na Twitterze są wykrywane przez renomowane oprogramowanie antywirusowe. | CHIP

0
Źródło: Black Hat
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.