dłoń trzymająca iPhone

iPhone 8, 8 Plus i (!) X

Nazwy nowych smartfonów Apple pojawiły się w kodzie systemu iOS 11.

Nowe iPhone’y zobaczymy już 12 września. Dzięki wyciekowi finalnej kompilacji, tzw. Golden Master build, najnowszej generacji mobilnego systemu operacyjnego Apple, iOS 11, wiadomo z bardzo dużym prawdopodobieństwem, jakie nazwy będą miały premierowe smartfony. Zobaczymy iPhone’a 8 oraz jego większego kuzyna, model iPhone 8 Plus. W kodzie iOS 11 znajduje się również informacja o tajemniczym urządzeniu nazwanym – iPhone X.

Oczywiście pamiętajmy, że sama obecność nazw w kodzie systemu iOS jeszcze nie oznacza, że we wtorek faktycznie zobaczymy iPhone’a X, ale taka możliwość istnieje. Warto zwrócić uwagę na brak w drzewie urządzeń, zapisanych w kodzie programistycznym, modelu 7S. Apple wyłamało się z dotychczasowej konwencji, kiedy po każdej generacji przygotowywało telefony z literą S. Wygląda na to, że teraz iPhone’a 7S nie będzie, od razu zadebiutują „ósemki”.

Wyciek kodu pozwala również sprawdzić, jakich nowych funkcji mogą spodziewać się przyszli użytkownicy sprzętu Apple z iOS 11. Według serwisu 9to5Mac, aplikacja obsługująca aparat fotograficzny zyska nowe tryby wyzwalania błysku podczas robienia portretów, pojawi się również możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 240 klatek na sekundę.

Apple zastąpi uwierzytelnianie za pomocą funkcji Touch ID, weryfikowaniem tożsamości użytkownika przy użyciu Face ID. Oznacza to, że użytkownicy nowych iPhone’ów będą mogli odblokowywać ekrany urządzeń po prostu patrząc w ich obiektyw. Mike Rundle z 9to5Mac opublikował animację, która ma pochodzić z poradnika konfiguracyjnego funkcji Face ID, wbudowanego w iOS 11.

Kolejna nowość powinna ucieszyć miłośników emoji. W iOS 11 mają pojawić się animowane emotikony 3D. Bardzo ciekawym pomysłem jest powiązanie animacji, generowanej w czasie rzeczywistym, ze śledzeniem mimiki twarzy rozmówcy, który rozmawia z wykorzystaniem iMessage i animowanych emoji.

A co z tajemniczym iPhonem X? Analiza kodu sugeruje, że będzie to urządzenie wyposażone w wyświetlacz True Tone, użyty już przez Apple w 9,7-calowym ostatnim iPadzie. Jest to ekran bazujący na matrycy OLED. Ponadto iPhone X ma być pierwszym mobilnym sprzętem Apple, z którego całkowicie zniknie charakterystyczny przycisk Home. Dla przycisku zasilania przewidziano w iOS 11 nowe funkcje, takie jak przywołanie płatności Apple Pay, czy wezwanie Siri.

Pamiętajmy jednak, że nie są to jeszcze oficjalne informacje, nawet jeśli przyjmiemy, jak wielu obserwatorów rynku, że wyciek kodu iOS 11 został przemyślnie zorganizowany przez Apple. Wszystkiego dowiemy się 12 września, będziemy w CHIP-ie śledzili to wydarzenie. | CHIP