Kalkulator jak telefon

Projektanci NumWorks wzięli za wzór kontrolery do gier i smartfony. Uwagę graczy na pewno zwrócą przyciski rozmieszczone nietypowo dla kalkulatora. Łatwo urządzenie pomylić z GameBoyem Nintendo.

Twórcy udowodnili, że można unowocześnić także kalkulator (fot. NumWorks)

Kalkulator jest cienki, ma zaledwie 10 milimetrów grubości i waży 170 gramów. Można go ładować za pomocą dołączonego kabla micro USB. Urządzenie bardzo długo pracuje na baterii. Jeśli używamy go od czasu do czasu, może wytrzymać miesiące a nawet lata w tzw. trybie głębokiego snu. Przy normalnym użytkowaniu akumulator działa 20 godzin.

Kalkulator naukowy NumWorks – z wyglądu trochę jak smartfon (fot. NumWorks)

NumWorks wyposażono w niedotykowy ekran, wyświetlający 262 tysiące kolorów. Urządzeniem steruje się za pomocą przycisków-strzałek. Producent zainstalował w kalkulatorze autorski system operacyjny Epsilon, udostępniony na licencji open source, która umożliwia społeczności rozwijanie oprogramowania. W standardowej wersji mamy dostęp do 6 aplikacji, w tym do opcji, które znajdziemy w każdym kalkulatorze naukowym. Poza całkami i pochodnymi da się policzyć np. prawdopodobieństwo i funkcje, a nawet samemu zaprogramować skrypt Pythona.

W projektowanie kalkulatora, poza konstruktorami i programistami, zaangażowani byli też nauczyciele i profesorowie. NumWorks ma kosztować 80 euro (340 złotych). | CHIP