Łódź: Karta płatnicza biletem komunikacji miejskiej

Od 16 września pasażerowie dwóch łódzkich linii tramwajowych, 10A i 10B, będą mogli testować nowy system elektronicznego rozliczania przejazdów. Rolę biletów przejmą ich własne karty płatnicze.

Rozwiązanie zostało opracowane we współpracy MPK- Łódź z Mastercard i Mennicą polską. W tramwajach pilotażowych linii znajdą się nowoczesne kasowniki z ekranami LCD, dzięki którym możliwe będzie zrealizowanie całej transakcji.

Proces kasowania biletu ma być niezwykle prosty Pasażer po wejściu do tramwaju zobligowany będzie do wybrania na kasowniku rodzaju biletu (normalny lub ulgowy) i zbliżenie do niego karty płatniczej. Potwierdzenie transakcji potrwa jedynie 0,5 sekundy. Przy wysiadaniu pasażer powinien ponownie zbliżyć kartę do kasownika, co będzie równoznaczne z zakończeniem przejazdu i rozliczeniem transakcji.

System oparty jest na nowej taryfie, w której pasażer płaci jedynie za faktyczną liczbę przejechanych przystanków. Przykładowo, przejechanie 13 przystanków zajmuje około 20-21 minut i kosztuje 2,80 zł, tak jak w przypadku biletu 20-minutowego. Przewaga przystankowej taryfy polega na tym, że pasażer płaci dokładnie za tyle, ile przejechał, nie płaci zaś za minuty, z których nie skorzystał.

A co w przypadku kontroli biletów? Pasażer będzie musiał przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika kontrolera. Wyświetlą się na niej informacje o transakcji. Korzyści nowego systemu są oczywiste – pasażerowie nie muszą stać w kolejce po bilet, bądź szukać biletomatów, a do tego nowa taryfa jest bardziej opłacalna. Jeśli cyfrowe kasowniki i karty płatnicze zastępujące tradycyjne bilety spodobają się łodzianom, system może zostać rozszerzony na inne linie i środki komunikacji miejskiej. Podobne systemy funkcjonują już w wybranych europejskich miastach, takich jak m.in. Londyn czy Madryt. | CHIP

0
Źródło: Volvo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.