Nieoficjalne testy nowych procesorów Intel Core i9

Kosztujący krocie procesor jeszcze oficjalnie nie zadebiutował. Dane z przecieków ujawniają jednak jak wydajną jednostką jest Core i9-7980XE. Szczegółowe dane pojawiły się w chińskim serwisie Coolenjoy.

Do oficjalnego pojawienia się najmocniejszych Core i9 zostało kilka dni. Nowy Core i9-7980XE już jednak nieoficjalnie przetestowano, a wyniki ujawniło kilku użytkowników. Procesor jest ciekawy z dwóch powodów. Pierwszy i oczywisty: wydajność. Jako najsilniejsza jednostka spośród i9, będzie prawdopodobnie najwydajniejszym CPU Intela dla „cywilnych” komputerów. Procesory Xeon to przecież zupełnie inna bajka. Drugi powód to oczywiście konkurencja. Najsilniejszy AMD Threadripper, model 1950X, ma o dwa rdzenie mniej, osiąga nieco niższe częstotliwości w trybach turbo i cechuje się wyższym, aż 180-watowym TDP. Jest jednak o połowę tańszy. Nowy Core i9-7980XE ma kosztować 1999 dolarów. Tak, to niemal 7200 złotych – za sam procesor. Większość z nas korzysta z komputerów, które w całości są znacznie tańsze.

Testy nowego CPU wykazały, że wydajność jest rzeczywiście ogromna: ponad 4000 punktów w teście wielowątkowym Cinebench R15 (fot. Videocardz)

Porównany z innymi modelami i9 oraz Threadripperami, 7980XE wygląda bardzo dobrze. Dzięki chińskiemu serwisowi Coolenjoy wiemy, jak mocarny i9-7980XE wypada w testach. W pierwszej kolejności: test przeprowadzony na overclockerskiej płycie ASUS APEX. Ciekawostką jest, że w benchmarku CineBench wszystkie rdzenie procesora pracują z taktowaniem 4,2 GHz. Trudno powiedzieć, czy tak powinno być, czy to specyfika płyty. Biorąc pod uwagę, że 4,2 GHz jest wskazane jako maksymalna częstotliwość w trybie Turbo 2.0, a niewiele więcej, bo 4,4 GHz w Turbo 3.0, wydaje się mało prawdopodobne, żeby podobny sposób działania był celowym zabiegiem Intela. Albo to błąd płyty głównej, albo użytkownik jednak ustawił częstotliwości „na sztywno”.

Sprzęt został sprawdzony benchmarkami: CineBench, CPU-Z, 7-Zip, 3DMark Fire Strike oraz wPrime. Wyniki są bardzo wysokie, a autorzy prób zastrzegają, że nic nie było zmieniane poza profilami XMP pamięci RAM. Poniżej publikujemy wyniki testów.

Wynik w wPrime jest o 20% lepszy niż w przypadku topowego Threadrippera (fot. Videocardz)
CPU-Z w teście jednowątkowym wyraźnie nie przepada za procesorami AMD – natomiast najnowszy i9 spisał się świetnie (fot. Videocardz)
W teście wielowątkowym CPU-Z nowy Core i9 okazał się ponownie szybszy od rywali ze stajni „czerwonych” (fot. Videocardz)
Przewaga Core i9-7980XE nad Threadripperem 1950X w teście z użyciem 7-Zip jest spora – widać wyraźnie zysk, wynikający w większej liczby wątków (fot. Videocardz)
Pełna zgodność Core i7 7820X, i9-7900X oraz i9-7980XE w teście wydajności jednowątkowej CineBench (fot. Videocardz)
W teście wydajności wielowątkowej Core i9-7980XE rozwija skrzydła, wynik przekraczający 4000 punktów robi wrażenie (fot. Videocardz)
„Core i9 nie są dobre w grach” – podobne stwierdzenia można było znaleźć w sieci po premierze i9-7900X, a to nieprawda: test w 3Dmark Fire Strike pokazuje, że najnowszy i9-7980XE dominuje i w tej dziedzinie (fot. Videocardz)

Wyniki są bardzo wysokie. Uwagę zwraca wydajność jednowątkowa, właściwie zgodna z tym co widzieliśmy w Core i9-7900X. Pytanie tylko, czy na podobnego „potwora” znajdą się klienci. Ponad 7000 złotych za sam procesor to jednak kwota mocno zaporowa. Może okazać się, że chociaż Threadripper 1950X przegra z rywalem w benchmarkach – wygra na rynku.

W CHIP-ie testowaliśmy procesor z serii Core i9, ale był to, choć wydajny, jednak najsłabszy spośród układów tej rodziny: Core i9-7900X. Model jest już dostępny w sprzedaży. Natomiast procesory, które opisujemy powyżej, na swoją rynkową premierę dopiero czekają. | CHIP

0
Źródło: videocardz
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.