niezwyciężeni

Niezwyciężeni – animowany film o historii Polski w konwencji gry komputerowej

Krótkometrażowy obraz współtworzyło studio Platige Image, z którym związany jest znany autor animacji, Tomasz Bagiński. Merytorycznie filmowi patronuje Instytut Pamięci Narodowej. Rolę narratora polskiej wersji przyjął Mirosław Zbrojewicz, angielskiej - brytyjski aktor, występujący m.in. w "Grze o tron", Sean Bean.

Film został przygotowany w związku z 78 rocznicą agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku). Pokazuje kluczowe wydarzenia z lat 1939-1989, m.in.: II Wojnę Światową, złamanie Enigmy, działalność Polskiego Państwa Podziemnego, Zbrodnie Katyńską, Powstanie Warszawskie i upadek Żelaznej Kurtyny. Animacja ma charakter edukacyjny, choć nietrudno dostrzec w niej publicystyczne podkreślanie szczególnej roli Polski i krytykę postępowania naszych sojuszników w tamym czasie.

– Chcieliśmy przypomnieć, jak niesprawiedliwie została potraktowana Polska, a przede wszystkim jak bardzo niedoceniony został wysiłek polskich żołnierzy, którzy z poświęceniem walczyli o wolność zarówno swojego kraju jak i całego świata, i którzy potem nie mogli uczestniczyć w paradzie zwycięstwa – zaznacza reżyser filmu, Michał Misiński ze studia Juice. – Nasi sojusznicy nie powiedzieli nigdy „przepraszam”, a tymczasem koniec wojny dla Polaków oznaczał kolejną okupację, czyli walkę o wolność przez kolejnych 45 lat. Zadaniem filmu jest więc pokazanie prawdy historycznej w nowoczesny i jednocześnie symboliczny sposób – uzasadnia Misiński.

Produkcja pt. „Niezwyciężeni” ma ponad 4 minuty.

Prace nad animacją trwały około roku. Twórcy do współpracy zaprosili studio Platige Image, nad całością czuwał Instytut Pamięci Narodowej. Warto zauważyć, że obok polskiej wersji językowej powstały także rosyjska i angielska. Lektorem w tej ostatniej – „The Unconquered” – jest Sean Bean, którego znamy m.in. z roli Neda Starka w serialu „Gra o Tron”.

Nie jest to pierwszy historyczny obraz naszego kraju autorstwa Platige Image. 7 lat temu Tomasz Bagiński, dyrektor kreatywny studia, wyreżyserował 8-minutową „Animowaną Historię Polski„, która została pokazana na międzynarodowych targach EXPO 2010 w Szanghaju. Platige Image będzie też odpowiedzialne za produkcję netfliksowego serialu o przygodach Wiedźmina na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.

Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie film „Niezwyciężeni”. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.