Nowe Intel NUC Dawson Canyon

Najnowsze mini-komputery Intela, oparte o procesory generacji siódmej, można nabyć w gotowej formie lub w postaci samej płyty głównej, co pozwoli na samodzielne dobranie odpowiedniej obudowy.

Wśród nowych modeli, pod wspólną nazwą kodową Dawson Canyon, znajdziemy komputery oparte na procesorach Core i5-7300U oraz Core i3-7100U. Obie jednostki to układy dwurdzeniowe, wyposażone w Hyper Threading. Jak przystało na produkty, których znaczną część odbiorców stanowią firmy i instytucje, nowe NUC-i oferują moduły TPM 2.0 oraz zestaw rozwiązań Intel vPro.

Nowe Intel NUC dostaną dwie różne obudowy, większą z miejscem na dysk 2,5″ oraz mniejszą pozbawioną tej zatoki (fot. Intel)

Płyta główna nowych komputerków ma powierzchnię 101,6 mm x 101,6 mm. Procesor jest oczywiście modułem wlutowanym w postaci BGA. Na płycie znajdziemy także dwa sloty na RAM DDR4 SoDIMM. Maksymalnie NUC obsłuży 32 GB pamięci RAM. Dawson Canoyn nie jest wybredny jeśli chodzi o nośniki danych. Mamy tu dwa gniazda M.2 (jedno PCIe X4, drugie PCIe x1) oraz jeden port SATA III. Urządzenie wspiera też działanie Intel Optane, zatem nawet jeśli zamontujemy zwykły dysk talerzowy, możemy go później przyspieszyć korzystając z tej technologii.

Intel NUC7i5DNBE – płyta główna nowego NUC’a (fot. Techreport)

NUC sprawdza się także w kwestii łączności. Wyposażono go zarówno w gigabitową kartę sieciową Intel i219-LM, jak i moduł WiFi-AC 8265 (802.11 ac).

Przód i tył Intel NUC7i5DNKE – czyli mniejszego NUC’a z Core i5 (fot. Techreport)

Nie najgorzej jest także, biorąc pod uwagę rozmiary urządzenia, z obecnością zewnętrznych portów. Dwa USB 3.0, dwa USB 2.0 oraz dwa gniazda HDMI 2.0 to dość rozsądny zestaw.

Cen na rynek polski niestety jeszcze nie znamy (fot. Intel)

Ceny nowego NUC-a wahają się od 446 dolarów za wersję z Core i3-7100U, SSD 128 GB oraz 4 GB RAM, do 610 dolarów za model z Core i5. | CHIP