Plany AMD w przecieku: nowe procesory i karty graficzne

Fot. Techstunt
Jeśli grafiki prezentujące plany amerykańskiej firmy są prawdziwe, to AMD czeka kolejny ciekawy rok: mobilne Ryzeny, Vega 20 oraz odświeżenie architektury Zen.

Przeciek opublikowano we włoskim serwisie Informatica Cero. Trudno stwierdzić czy grafiką są autentyczne, ale przedstawione na nich dane wyglądają prawdopodobnie.

Nowe CPU od AMD – plan na dwa lata

Zacznijmy więc od pierwszej, która prezentuje procesorowe plany AMD.

„Mapa drogowa” AMD na najbliższe dwa lata (fot. Informatica Cero)

Wielkich nowości w 2017 roku już nie zobaczymy, ale trudno oczekiwać, że coś wywoła większy wstrząs niż tegoroczna premiera Ryzenów.

Ciekawiej, i to znacznie, będzie w 2018 roku. Wówczas mają pojawić się procesory generacji Pinnacle Ridge oraz Raven Ridge. Pierwsze z nich mają być usprawnieniem dotychczasowych Summit Ridge (popularnych Ryzen). Mają pracować na podstawce AM4, więc raczej nie będzie konieczności wymiany płyty głównej jeśli ktoś zechciałby zastąpić obecnie dostępne Ryzeny nowymi.

W sektorze APU pojawią się natomiast procesory Raven Ridge. To pierwsze desktopowe APU od AMD zbudowane w oparciu o architekturę Zen. Ma wykorzystywać do 4 rdzeni Zen (8 wątków). Moduł graficzny będzie składał się z rdzeni Vega (do 11). Wersje desktopowe będą nadal wykorzystywały podstawkę AM4.

Na rok 2019 przypaść mają premiery procesorów AMD Matisse oraz AMD Picasso. Pierwsze z nich wykorzystają nową architekturę Zen 2, ale nadal ich podstawką ma być AM4. Natomiast drugie, to nowe APU będące usprawnieniem Raven Ridge.

Vega 20 – następna generacja GPU

W przyszłym roku zobaczymy też nowe karty graficzne. AMD Vega jeszcze nie ostygła (dosłownie i w przenośni), a tu już informacja o następcy. Rzecz w tym, że AMD Vega 20, ma być raczej usprawnieniem obecnych kart niż rewolucją. Mają współpracować z magistralą PCIe generacji 4.

AMD Vega 20 raczej nie będzie przełomem (fot. Informatica Cero)

Karty te maja pojawić się w trzecim kwartale przyszłego roku.

Niewiadoma w sektorze mobilnym

Ostatnia, trzecia grafika dotyczy mobilnych Ryzen 5 Pro. Te nowe APU skierowane do laptopów mają dysponować oczywiście rdzeniami w architekturze Zen, ale też grafiką generacji Vega.

Jeśli AMD rozsądnie wyceni nowe, mobilne Ryzeny, to mogą one odnieść sukces. Wiele jednak zależy od producentów komputerów (fot. Informatica Cero)

Na slajdzie zostały one porównane z Core i5 Kaby Lake oraz aktualnie sprzedawanym APU od AMD z generacji Bristol Ridge (konkretniej A12). Niestety nie podano dokładnie z jakim modelem Core i5 porównywano nowy APU.

Największa różnica na korzyść Mobile Ryzen 5 Pro pojawiła się oczywiście tam, gdzie należało się jej spodziewać: w teście graficznym (3D Mark 11). Najbardziej obiecujący jest jednak wzrost wydajności wielowątkowej, podany w Cinebench NT. Niestety, widzimy tylko „słupki”, a nie liczby. Pobór mocy wskazano na tym samym poziomie co przy Core i5 generacji 7.

 

 

 

0
Źródło: Informatica Cero
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.