USB 3.2 – czy będą potrzebne nowe kable?

Najnowsza wersja USB będzie jeszcze szybsza. Piszemy o tym, czego możemy spodziewać się kiedy USB 3.2 trafi na rynek.

Nowy standard USB ma już określoną specyfikację. To oczywiście nadal dalekie od wprowadzenia na rynek, ale już teraz warto spojrzeć w dane udostępnione przez USB Implementers Forum (USB-IF), by zrozumieć co nas czeka.

Zacznijmy od podstawowej sprawy: jak będą wyglądać gniazda w standardzie USB 3.2? Tutaj, na szczęście, nie ma zmian. Tak, jak można było się spodziewać, nowy standard będzie wykorzystywał przede wszystkim złącze typu C. To dobra wiadomość, bo mechaniczna zgodność jest dość istotna, a wprowadzenie kolejnego typu gniazda byłoby dość karkołomne.

Wzrośnie oczywiście prędkość transferu danych. W oficjalnej specyfikacji podano 2 GBps. Nie, to nie literówka. Szybkość podano w gigabajtach na sekundę, nie gigabitach. Przeliczenie tej wartości jest jednak wyzwaniem, któremu sprosta nawet uczeń nauczania początkowego (a przynajmniej powinien). 16 Gbps to wyraźnie więcej niż USB 3.1 Gen 2. (10 Gbps), USB 3.1 Gen 1. (5 Gbps), nie wspominając już nawet o starym, ale wciąż popularnym USB 2.0 (480 Mbps). Wspomniany transfer ma być możliwy wyłącznie przy wykorzystaniu gniazda typu C. Do poprawnego działania wystarczy okablowanie dla USB 3.1 typu C gen.2.

Dobrej jakości kabel USB 3.1 typu C 10 Gbps wystarczy by skorzystać z transferu na poziomie 16 Gbps (fot. Rankie)

Podsumowanie specyfikacji opatrzono komentarzem:

Celem powstania USB 3.2 jest umożliwienie urządzeniom różnych producentów działania w otwartej architekturze, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury USB (sterowników, interfejsów programowych etc.). Ta specyfikacja ma za zadanie ulepszyć komputery, urządzenia przenośne, biznesowe desktopy, środowisko domowe, jak i prostą komunikację urządzenie-urządzenie. 

Pełna specyfikacja, przynajmniej dostępna na chwilę obecną, znajduje się pod tym adresem. Nowego typu gniazd nie powinniśmy się jednak spodziewać przed 2019 rokiem. |CHIP

0
Źródło: tomshardware
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.